Google Alternatifi Arama Motorları

1605
0
Google Alternatifi Arama Motorlari
Google Alternatifi Arama Motorları

İnternet üzerinde yer alan veriler her geçen saniye daha da büyüyor. 2016 Nisan verilerine göre Dünya üzerinde yaklaşık olarak ulaşılabilir İnternet sitesi sayısı 4.7 Milyar.

Böylesine büyük bir verinin olduğu İnternet dünyasında arama yapmak için hemen hemen hepimiz Google’ı kullanıyoruz. Ancak kimi zaman aradıklarımızı Google üzerinden bulamayabiliyoruz. İşte bu noktada Google alternatifi arama motorları imdadımıza yetişiyorlar.

Bu yazımızda sizlere Google’a alternatif olarak kullanabileceğiniz 10 arama motorunu tanıtacağız.

 

1. Bing

bing

Dünya üzerinde yapılan aramaların neredeyse %20’sinin yapıldığı Microsoft’un arama motoru, dünya arama devi Google’ın en yakın takipçisi konumunda. Yenilikçi arama sonuç listeleme algoritmaları ile çoğu kullanıcının severek kullandığı arama motoru durumunda.

 

2. Yandex

Yandex

Dünya’nın en çok kullanılan dördüncü arama motoru olan Yandex, ana vatanı olan Rusya’da doğal olarak en çok kullanılan arama motoru. Kullanıcıları Yandex üzerinde her gün 150 milyondan fazla arama yapıyor. Özellikle son yıllarda getirdiği yenilikçi uygulamalar sayesinde kendisine sadık bir kullanıcı kitlesini bağlamış durumda.

 

3. Baidu

Baidu

“Çin’in Google’ı” olarak bilinen arama motoru Dünyanın en kalabalık ülkesi olan ve İnternet kullanımının en yoğun olduğu ana vatanı Çin’de en çok kullanılan arama motoru. Yaklaşık olarak 1 milyar İnternet sitesinin arama sonuçlarında listelendiği Baidu’da, aynı zamanda 80 milyon resim ve 10 milyon video dosyası arama sonuçlarında gösteriyor. Bu veriler Baidu’yu arama motorları dünyasının önde gelen oyuncularından biri yapmaya yetiyor.

 

4. DuckDuckGo

DuckDuckGo

Yapılan aramaları kayıt altında tutmayan DuckDuckGo, İnternet’de gizliliğe önem veren kullanıcıların vazgeçilmezi olacak bir arama motoru. DuckDuckGo bazı büyük arama motorları gibi (baş harfi G); tarayıcı geçmişinizi, sosyal medya profilinizi veya alışkanlıklarınızı depolamama sözü veriyor. Spam ve reklam gösterimi ise yok denecek kadar az.

 

5. WolframAlpha

WolframAlpha

WolframAlpha arama motorundan daha çok, aranan bilgi yada anahtar kelime hakkında detaylı açıklamanın sergilendiği, bilimsel hesaplamaların adım adım yapıldığı, müzik eserlerinin notalarının sergilendiği ve bunun gibi binlerce bilgiyi bizlere sunan kutsal bir bilgi kaynağı.

Google ile arasındaki en büyük fark ise; Google yaptığınız bilimsel aramalarda size başkalarının hazırladığı belge ve siteleri üzerinden sunarken, WolframAlpha doğruluğundan emin olduğu bilgileri hizmetinize sunuyor. 2009 Mayıs ayından bu yana İnternet hayatına devam eden siteyi yer imlerinizi eklemeyi unutmayın. Kim bilir belki bir gün soracak bir şeyleriniz olur.

 

6. DogPile

DogPile

Arattığınız anahtar kelimeyi Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları üzerinden aratan ve bulduğu sonuçları kategorize ederek size inanılmaz bir kolaylık sağlayan bir arama motoru. Yapılan bu arama algoritmasına ise Metasearch adı veriliyor. Deneyin, seveceksiniz.

 

7. Ixquick

Ixquick

Avrupa Birliği tarafından desteklenen sitenin sloganı, “Dünyanın en özel arama motoru”. Bu belki size biraz iddialı bir cümle gibi gelebilir ancak site üzerinde arama yaptığınızda Google’ın bulamadığı sonuçların listelendiğini görebilirsiniz. Özellikle aradığınız anahtar kelimeye göre, tam anlamıyla nokta atışı sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bir çok kullanıcının takdirini kazanmasına şaşırmamalı.

 

8. The Internet Archive

The Internet Archive

Sizi İnternet aleminde zaman yolculuğuna çıkaran The Internet Archive ile bitiriyoruz. Arama kısmına, yıllar önce nasıl görüldüğünü merak ettiğiniz bir sitenin adresini yazmanız yeterli. Milyarlarca İnternet sitesinin ekran görüntüsünün yanında, E-ktap, video ve resim depolanıyor. Teknik olarak her ne kadar arama motoru olmasa da, kullanıcıların geçmişte arama yapmalarına olanak sağlıyor.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here