EXCEL’de Formülleri Gizleme

EXCEL kullanmamızın en önemli nedeninin sihirli formüller olduğunda sanırım hepimiz hemfikirizdir. Bildiğiniz üzere formülü yazdığımız hücreyi seçtiğimiz zaman yazılan formüller, formül alanında görüntülenmektedir.

Çalışma kitaplarında oluşturduğumuz bu formüllerin bazı durumlarda başkaları tarafından görüntülenmesini veya incelenmesini istemiyor olabilirsiniz.

EXCEL‘de formülleri gizleme (veya saklama) işlemi her ne kadar uzun bir işlem gibi görünse de aslında bir kaç tıklama ile kolayca yapılabilecek bir işlemdir.

Gelin EXCEL formüller nasıl saklanır birlikte bakalım.

EXCEL’de Formülleri Gizleme

1. İlk olarak EXCEL çalışma kitabımızda formüllerinin gizlenmesini istediğimiz hücreyi veya hücreleri seçili hale getiriyoruz.

EXCEL'de Formülleri Gizleme

Çalışma sayfasında yer alan farklı alanlardaki farklı hücreleri seçili hale getirmek istiyorsanız, bunun için ilk kısmı seçili hale getirdikten sonra klavyeden Ctrl tuşuna basılı tutarak diğer kısımları da seçebilirsiniz.

 

2. İstenilen hücreler seçili hale getirildikten sonra, farenin sağ tuşuna tıklayarak Hücreleri Biçimlendir… ögesine tıklıyoruz.

EXCEL'de Formülleri Gizleme

 

3. Hücreleri Biçimlendir penceresinin en sonunda yer alan Koruma bölümünden Kilitli ve Gizli kısımlarını seçili hale getirip Tamam butonuna tıklıyoruz.

EXCEL'de Formülleri Gizleme

 

4. Üst kısımdaki Menü ögelerinden Giriş kısmının sonlarında yer alan Biçim simgesine tıklayıp Sayfayı Koru… kısmına tıklıyoruz.

EXCEL'de Formülleri Gizleme

 

5. Kilitli hücreleri seç ve Kilidi açılmış hücreleri seç kısımlarını işaretli bir şekilde bırakıp, formülleri gizlemek için bir şifre yazıyoruz. Onaylamak için şifreyi tekrar yazıp Tamam butonuna tıklayarak bu kısmı kapatıyoruz.

EXCEL'de Formülleri Gizleme

 

6. Görebileceğiniz üzere, formül yazdığımız hücrelere tıkladığımızda Formül barında herhangi bir ifadenin çıkmadığını görebilirsiniz.

EXCEL'de Formülleri Gizleme

 

7. Formülleri tekrar göstermek için ise; aynı şekilde Biçim kısmından Sayfa Korumasını Kaldır… kısmına tıklayıp, belirlediğimiz şifreyi ilgili alana girerek EXCEL çalışma sayfasındaki gizlediğimiz formülleri görünür hale getirebiliriz.

EXCEL'de Formülleri Gizleme


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz