Ana sayfa Galeri İlk Bilgisayar Donanımları – Mutlaka Görmelisiniz

İlk Bilgisayar Donanımları – Mutlaka Görmelisiniz

0
İlk Bilgisayar Donanımları – Mutlaka Görmelisiniz

Bilgisayar meraklısıysanız, ilk bilgisayar donanımlarının hangileri olduğunu görmek isteyebilirsiniz. Bilgisayar donanımlarının geçmişten günümüze nasıl bir değişim geçirdiğini görerek, gelecek yıllarda yaşanması muhtemel değişimleri tahmin edebilirsiniz.

Bu konuyu araştırırken gördük ki, Dünya üzerinde hiç bir İnternet sitesinde böyle kapsamlı bir araştırma yapılmamış.

Sözü fazla uzatmadan, ilk bilgisayar donanımları nelermiş gelin birlikte görelim.

 

İlk Bilgisayar

Tarih boyu yaşanan savaşlar sırasında insanoğlu bir çok buluş yaptı. Bu buluşlardan en dikkat çekici olanlardan biri ise ENIAC isimli ilk bilgisayar.

İkinci Dünya savaşı sırasında Amerikan Ordusu tarafından Pennsylvania Üniversitesi’ne yaptırılan ilk bilgisayar ile; top atışlarının daha düzgün ve hesaplamalarının daha hızlı yapılması amaçlanmış.

Savaş sırasında hiç kullanılmamış olsa da 1951 yılında Dünya’ya tanıtılmış. 500.000 doları aşan maliyete sahip bilgisayarı 8 kişi kullanabiliyormuş.

İlk Bilgisayar Donanımları

 

İlk Kişisel Bilgisayar

Ekranı, klavyesi, mausu olmayan bir bilgisayar düşünebiliyor musunuz? 1971 yılında MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems) adında bir firma düşünmüş ve tarihin ilk kişisel bilgisayar olan Altair 8800’i piyasaya sürmüş.

Intel 8080 işlemci barındıran Dünyanın ilk kişisel bilgisayarında yapılan işlemler sonucu ön tarafta yer alan ledler yanıyormuş.

İlk Bilgisayar Donanımları

 

İlk Laptop Bilgisayar

Dünya üzerinde satışa sunulan ilk laptop (dizüstü) bilgisayarı, 1981 yılında Osborne Computer firması tarafından üretilmiş Osborne 1.

5 inçlik bir ekrana sahip tarihin ilk dizüstü bilgisayarı, 11 kilogram ağırlığa ve  1795 Dolarlık fiyat etiketine sahipmiş.

İlk Bilgisayar Donanımları

 

İlk İşlemci (CPU)

İlk bilgisayar CPU (işlemci)’si Intel tarafından 1971 yılında üretilmiş. 740 kHz hızında, 2300 transistorden oluşan işlemci 4-bitlik mimariye sahipmiş.

İlk Bilgisayar Donanımları

 

İlk Harddisk

Dünyanın ilk harddiski, IBM tarafından 1956 yılında üretilen RAMAC 305 modeli. Küçük bir oda boyutunda olan harddiskin toplam 5 MB kapasitesi varmış.

Fiyat etiketi ise tam 50.000 Dolar olan (yani megabyte başına 10.000 dolar)  harddiskin ağırlığı yaklaşık olarak 1.5 tonmuş.

İlk Bilgisayar Donanımları

 

İlk Mouse (Fare)

Douglas Engelbart tarafından 1964 yılında üretilen Dünya’nın ilk bilgisayar faresi; ahşaptan tasarlanmış ve aynı anda tek bir yöne doğru hareket edebiliyordu.

Douglas Engelbart buluşunun patentini 1970 yılında alabilmiş.

İlk Bilgisayar Donanımları


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here