Bing Webmaster Tools’a Site Eklemek

İnternet sitenizi Bing Webmaster Tools'a kayıt ettirmek mi istiyorsunuz? İşlemin nasıl yapıldığını birlikte inceleyelim.

İnternet sitenizde çalışmayan bir bağlantının olmasını hiçbir webmaster istemez. Eğer sitenizde çalışmayan bir bağlantı var ise, arama motorları sitenize eksi puan vererek, arama sonuçları listesinde İnternet siteniz alt sıralarda yer alır.

Bu gibi durumları kontrol etmek için yapmanız gereken ise; Google, Yandex ve Bing arama motorlarının Webmaster Tools servislerine sitenize kayıt ettirmenizdir.

Daha önceki yazılarımızda Google ve Yandex Webmaster Tools’a sitenizi nasıl kayıt edebileceğinizi göstermiştik. Şimdi ise Microsoft’un büyüyen yıldızı Bing’in İnternet site sahiplerinin ücretsiz bir şekilde kullanımına sunduğu Bing Webmaster Tools’a sitenizi nasıl kayıt ettirebileceğinizi adım adım anlatacağız.

BAĞLANTI: Google Webmaster Tools’a Site Nasıl Eklenir?
BAĞLANTI: Yandex Webmaster’a Site Eklemek

Gelin işlemi birlikte gerçekleştirelim.


Bing Web Uzmanı Araçları’na Site Eklemek

Aşağıdaki linke tıklayarak, Bing Web Master Toools’a (Bing – Web Uzmanı Araçları) giriş yapıyoruz. Giriş yapmak için; Microsoft, Facebook veya Google hesabınızı kullanabilirsiniz.

BAĞLANTI: Bing – Web Uzmanı Araçları

bing site yönetim araçları

 

Giriş yaptıktan sonra, hesabımızın Bing servisi tarafından kullanmasına izin vermek için Evet butonuna tıklıyoruz.

bing site yönetim araçları

 

Bing Web Master Tools ana sayfası açıldı.

Bing Web uzmanı aracına site eklemek için, Site Ekle kısmının altına, İnternet sitemizin tam adresini girip EKLE butonuna tıklıyoruz.

bing webmaster tools

 

İnternet sitemizin site haritasını eklememiz gerekiyor. Bunun için Site haritası ekle kısmına İnternet sitemizin site haritasını yazıyoruz. İşleme devam etmek için EKLE butonuna tıklıyoruz. Bing site haritasını kontrol edecek. İlgili işlem birkaç dakika sürecek.

bing webmaster tools

 

Şimdi sırada İnternet sitemizin sahipliğini Bing’e doğrulamaya geldi. Bunun için Seçenek 1: Web sunucunuza bir XML dosyası yerleştirin seçeneğini kullanacağız. BingSiteAuth.xml dosyasına tıklayarak bilgisayarımıza indiriyoruz.

bing webmaster tools

 

FTP aracılığı ile sitemize bağlantı kurup, BingSiteAuth.xml dosyasını sitemizin root alanına gönderiyoruz.

BAĞLANTI: FTP Bağlantısı Nasıl Yapılır?

bing webmaster tools

 

Sahiplik dosyasını FTP ile gönderdikten sonra, işlemi kontrol ettirmek için DOĞRULA butonuna tıklıyoruz.

bing webmaster tools

 

İnternet sitemiz başarılı bir biçimde Bing Webmaster Tools’a eklenmiş oldu.

Bing Webmaster Tools'a Site Eklemek

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz