Localhost’a Xampp Sunucu Kurulumu Nasıl Yapılır?

PHP dilinde bir İnternet sitesi hazırlamak için; Php, Apache ve MySQL programlarını tek tek bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmekte. Programları kurduktan sonra da, tüm bu servisleri ayrı ayrı çalıştırmanız gerekiyor.

Peki bu işlemin daha sade ve kolay bir yolu yok mu?

Sihirli programımız XAMPP bu sorunun cevabı niteliğinde.

XAMPP’ı indirip paket halinde bilgisayarımıza kurduktan sonra, PHP’yi bilgisayarımızda sorunsuzca çalıştırabiliriz.

Peki Localhost‘umuza (Yerel Bilgisayar) XAMPP kurulumu nasıl yapılır? Yazımızın devamında.

 

Localhost XAMPP Kurulumu

1. İşleme başlamak için ilk olarak buraya tıklayarak XAMPP Web sitesini ziyaret ediyoruz. Açılan sayfadan işletim sistemimize uygun (Windows, LINUX, MacOS) kurulum dosyasını seçip indirme işlemini başlatıyoruz.

Yazıyı hazırladığımızda XAMPP kurulum dosyası 150 MB civarıydı.

Localhost Xampp

 

2. XAMPP kurulumunu başlatmak için; Windows için dosyaya sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır komutunu veriyoruz.

Localhost Xampp

 

3. Kurulum sihirbazı açılıyor. İlk adımı geçmek için Next butonuna tıklıyoruz.

Localhost Xampp

 

4. XAMPP’ın paket programlardan oluşan komple bir PHP seti olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. İlk adımda bizden XAMPP’da hangi paketlerin kurulacağı soruluyor.

Yerel bilgisayarınızda PHP çalışması yapacaksınız veya WordPress, Joomla gibi CMS sistemleri kuracaksanız; Apache, MySQL, PHP ve phpMyAdmin seçeneklerini seçmeniz yeterli olacaktır. Tüm servisleri kurmak için bütün seçenekleri işaretleyebilirsiniz.

Seçim işlemini tamamlayıp Next butonuna tıklıyoruz.

Localhost Xampp

 

5. XAMPP’ın bilgisayarımızda hangi dizine kurulacağını seçiyoruz. XAMPP varsayılan olarak C: içine kuruluyor. Dilerseniz kurulumun bilgisayarınızda başka bir klasöre yapılmasını seçebilirsiniz.

Localhost Xampp

 

6. XAMPP Bitnami destekli bir proje. Dilerseniz Bitnami hakkında daha fazlasını öğrenmek için Learn more about Bitnami for XAMPP seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Next butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Localhost Xampp

 

7. Kurulum dosyalarının kopyalanma işlemini başlatmak için Next butonuna tıklıyoruz.

Localhost Xampp

 

8. XAMPP kurulumu başlıyor.

Localhost Xampp

 

9. Apache Server’a Windows Güvelik Duvarında erişim izni vermemiz bir pencere açılıyor. Erişime izin ver butonuna tıklıyoruz.

Localhost Xampp

 

10. XAMPP kurulum işlemi başarılı bir biçimde sonlandı. Do you want to start the Control Panel now seçeneğini aktifleştiriyoruz.

Finish butonuna tıklayarak kurulumu kapatıyoruz.

Localhost Xampp

 

11. XAMPP kontrol paneli açılacak. İlk açılımda bizden İngilizce veya Almanca dillerinden birini seçmemiz isteniyor. Dil seçimini gerçekleştirip Save butonuna tıklıyoruz.

Localhost Xampp

 

12. XAMPP kontrol paneli açıldı. PHP ve CMS sistemlerinin bilgisayarımızda çalışması için; Apache ve MYSQL servislerini çalıştırmamız gerekiyor. İlgili servislerin yanında bulunan Start butonuna tıklamamız yeterli. Tıklayınca Apache ve MySQL yazıları yeşil renge gelecek.

Localhost Xampp

 

13. Biraz önce yaptığımız gibi; Windows Güvenlik Duvarında MySQL servise, Erişime izin ver butonuna tıklayarak izin veriyoruz.

Localhost Xampp

 

14. Localhost’un çalıştığını kontrol etmek için; tarayıcımızın adres satırına localhost yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Aşağıdakine benzer bir sayfa açılacaktır.

Tebrikler!

Artık bilgisayarınızda PHP tabanlı projeler oluşturabilirsiniz.

Localhost Xampp

 

Localhost Xampp

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz