Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir Hatasının Ücretsiz Çözümü

Kusursuz bir İnternet site yazılımı maalesef yok. Her site yapısının açıkları bulunabiliyor. Kötü niyetli kişilerde sistemlerin açıklarından faydalanarak sitenizi hackleyebiliyor.

Son zamanlarda WordPress tabanlı İnternet siteleri Hintli hackerlar tarafından sıklıkla saldırıya uğruyor. Saldırılar sonucunda da, arama sonuçlarında sitenize tıklandığında farklı sitelere yönlenebiliyor. Zaten arama sonuçlarında Google “Bu site saldırıya uğramış olabilir” şeklinde bir not düşüyor.

Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir çözümü

 

Temanız güncel değilse veya Warez sitelerinden tema yada eklenti kullanıyorsanız siteniz saldırılara daha açık hale gelecektir.

Bu hatayı 2 basit adımı uygulayarak çözebilirsiniz.

 

ADIM 1 : Anti-Malware Eklentisi Kurulumu

Başlangıçta şu teşhisi koymamız gerekiyor. İnternet sitenizin dosya yapısında bir çok virüs var. Öncelikle bunları temizlememiz gerekiyor. WordPress dosya yapısında binlerce dosya olduğu için sorunlu dosyaları elle incelememiz imkansız.

Neyse ki bu kontrolü otomatik olarak yapan harika bir eklenti var; Anti-Malware Security and Brute-Force Firewall. Eklentinin sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Eklentiyi kurup aktifleştirdikten sonra, eklentiyi açıyoruz. Bakılacak şeyleri işaretledikten sonra, Tam taramayı çalıştır butonuna tıklıyoruz.

Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir çözümü

Sitenizin dosya yapısına göre, işlem 1 saat kadar sürebilir. Tarama işlemi sona erdikten sonra virüslü dosyalar ve kod yapıları listelenecek ve silinmesi için onayınız istenecek. İlgili kısımları sildikten sonra size önerimiz; tekrar test yapmanız olacak. Nedeni ise; bazı dosyalar silindikten sonra, otomatik olarak tekrar oluşturulabiliyor.

 

ADIM 2 : Google Web Master Tools

Virüslü dosya ve kodları başarılı bir biçimde sildikten sonra, sitemizin itibarını Google gözünde eski konumuna getirmek için Google Search Konsolu kullanacağız.

Konsola giriş yapıyoruz. Sitemizin panelini açtığımızda, zaten ilk kısımda Güvenlik Sorunları yazdığınız göreceksiniz. RAPORU AÇ butonuna tıklıyoruz.

Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir çözümü

 

Açılan sayfanın altında Algılanan sorunlar başlığını inceliyoruz. Burada sitemizin URL yapısında olmayan hatalı kısımlar göreceksiniz.

Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir çözümü

 

Aslında bu şu demek; sitenizin bağlantısına tıklayan bir kişi, bu linklere yönleniyor. Yani sitemizin temizlenmesi daha tam olarak sona ermedi.

Yapılacak işlem şu.

Sitenizin public_html klasörünün altında sitemaps adında bir klasör oluşturuğunu ve bu klasörlerin altında sitemap1.xml gibi dosyalar oluşturulduğunu göreceksiniz.

Sitemaps klasörünü komple silmeniz gerekiyor.

FTP üzerinden klasörü sildikten sonra, tekrar Google Search Consol’u açıyoruz. Biraz önceki sayfadan İNCELEME İSTEĞİNDE BULUN butonuna tıklıyoruz.

Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir çözümü

 

İnceleme isteğinde bulunmak için yaptığımız işlemleri, açılan kısma yazıyoruz. Biz kısaca yazdık ancak bu kısma yaptığınız tüm işlemleri sırası ile yazmanız, Google incelemesini hızlandıracaktır.

Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir çözümü

 

Google incelemeyi Manuel olarak yaptığı için, sorunun düzeltilmesi zaman alacaktır. İncelemeler sonunda sitenizin sorunsuz olduğu anlaşıldığında, sitenizin altındaki Bu Site Saldırıya Uğramış Olabilir ibaresi arama sonuçlarından çıkarılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz