En Çok Kullanılan Arama Motorları – 2021

Dünya'nın en çok kullanılan arama motorlarını, Ekim 2018 güncel verilerine göre sıraladık.

1989
0
arama-motorlari-2018

İnternet üzerinde merak ettiğimiz her şeyi arama motorları sayesinde buluyoruz. Her ne kadar arama motoru deyince aklımıza sadece Google geliyor olsa da, farklı olarak bir çok farklı arama motoru mevcut.

Fark ettik ki, en son hazırladığımız Dünya’nın en çok kullanılan arama motorları listesinin üzerinden 2 yıla yakın bir zaman geçmiş. Güncel bir liste yapmanın zamanı gelmişte geçiyor bile.

ESKİ LİSTEMİZ: Dünyanın En Çok Kullanılan Arama Motorları

Sözü daha fazla uzatmayalım ve Dünya’nın en çok kullanılan arama motorları listemize göz atalım.


6. DuckDuckGo

Dünya Genelinde Kullanım Yüzdesi: % 0.33

Kullanıcısının şeffaf ve gizli arama yapabilmesine olanak sağlayan site, Google aramalarında bile bulunması mümkün olmayan içerikleri listelemesi ile ünlü.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

 

5. Yandex

Dünya Genelinde Kullanım Yüzdesi: % 0.61

Rus firması Yandex, özellikle son bir kaç yıldır popülerliğini arttırarak sürdürüyor. En son listemizde yer almayıp şimdi Dünya’nın en çok kullanılan beşinci arama motoru olması da buna bir kanıt olsa gerek.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

 

4. Baidu

Dünya Genelinde Kullanım Yüzdesi: %0.85

Çin merkezli arama motoru, her ne kadar ülkenin nüfusu kadar kullanılmasa bile, yine de en çok kullanılan arama motorları listesinde başı çekiyor.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

 

3. Bing

Dünya Genelinde Kullanım Yüzdesi: %2.28

Microsoft’un yenilikçi ve hızlı arama motoru Bing, iki yıl sonunda bir basamak gerilemiş. Bunun en büyük nedeni olarak; hiç şüphesiz Edge İnternet Tarayıcısın’da artık varsayılan arama motoru olarak gelmemesi gösterilebilir.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

 

2. Yahoo

Dünya Genelinde Kullanım Yüzdesi: %2.51

Yıllar önce Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru olan Yahoo, artık uzun bir zamandır listede üçüncü ya da şimdi olduğu gibi ikinci sırada. Son yıllarda tekrar yenilikçi çözüm üretmesi halen listede yer alabilmesini sağlıyor.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

 

1. Google

Dünya Genelinde Kullanım Yüzdesi: %92.3

Sanırım hakkında fazla söz gerek olmayan İnternet’in bir numaralı arama motoru Google, listede yıllardır bir numara. Sürekli gelişen altyapısı ile hem Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru hemde Dünya’nın en çok ziyaret edilen İnternet sitesi.

Sanırız daha uzun yıllar daha böyle sürecek.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here