Göktürkçe Türk Yazısı Nasıl Yazılır?

göktürkçe-türk-yazılışı

Göktürkçe Türk yazısı konulu yazımızda sizlere Göktürk alfabesi ve Göktürkçe Türk yazılışı nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

Göktürkçe Türk Yazısı

Geçmiş Yüzyıllarda Göktürkler ve Uygurlar tarafından kullanılan Göktürk alfabesi Türk yazılışı farklı türlerde olmaktadır. Göktürkler ve Uygurlar tarafından kullanılan bu alfabe farklı şekillerde ve yazım türlerinde de anlatılmaya çalışılmıştır.

Geçmiş dönemlerde kullanılan Orhun eserleri Göktürk Türk yazısı ile kullanılmış ve bugünlere kadar gelmeyi başarmış eserlerden oluşmaktadır. Ve geçmiş dönemlerden günümüz çağına kadar gelmiş bir alfabedir. Esasında tamamen Türklerin kullandığı bir alfabe türü olan Göktürk alfabesi son yıllarda dünyada ve ülkemizde sanatsal anlamda dövme yaptırmak isteyen kişilerin tercihi haline gelmektedir.

Bu dövmeyi merak edip araştıran bireyler, kişiler daha çok internet ortamındaki forum sitelerinde bu konuyu derinlemesine araştırarak yanlış bir dövme yaptırmak istememektedirler. Dolayısıyla da internette sık aranılan konulardan birisi Göktürkçe Türk yazısı nasıl yazılır, sorusu olmaktadır.

Göktürkçe Alfabesinde Türk Yazısının Nasıl Yazılması Uygundur?

Göktürkçe çok eski tarihlere dayanan ve geçmiş yüzyıllardan günümüze kadar gelen tarih yazısıdır. Dolayısıyla günümüzde de bu yazım türü merak edilmektedir. Göktürkçe Türk kelimesinin yazılışı iki şekilde alfabede uygulanmaktadır.

Uzmanlar tarafından da doğrulanan bu yazım şeklinde yazılan Orhun yazıları Göktürkçe Türk yazısı şeklinde yazılmaktadır. Yulig Tigin tarafından yazılan bu alfabe döneminde çok başarılı olamamıştır. Aynı zamanda Göktürk alfabesi yazılışıyla değil de okunuşuyla kelimeleri çağrıştırıcı özellikler taşır. Dolayısıyla bu alfabeyle yazılan yazılarda okuma sırasında bir kelimenin iki defa ifade edildiği görülür.

Türk yazısı Göktürkçe yazısının ortaya çıkması çok eski tarihlere dayanır. Göktürkler o tarihlerde Türk Kelimesi yerine Türük yazımını kullanmışlardır. Türemek ve Törü anlamlarına gelen bu kelime sonrasında Türük kelimesini oluşturmuşlardır.

Bu kelimelerin günümüze kadar kısaltılarak Türk olarak gelmesine sebep olan Göktürk uygarlığından sonra gelen medeniyetlerdir.

Medeniyetlerde Görülen İlk Alfabe Göktürk Müdür?

İlk Türk ana alfabesi Göktürk alfabesidir. Zaman içerisinde Göktürkçe Türk yazımı farklılaşmış ve Uygurlar tarafından da bu dil ana dil olarak kullanılmıştır. Göktürklerde kullanılan ana alfabe hakkındaki tüm incelemeler ve detaylar 19. yy da yapılan araştırmalar sonrasında meydana çıkmıştır.

Türk Göktürkçe olarak Göktürkler tarafından yazılan yazılarda geçmiş dönemlere ait eserler, yazıtlar bulunmaktadır. 1800’lü yıllarda Danimarkalı bilim adamı tarafından yapılan araştırmalarda bu alfabelerin ne anlama geldiği çözülmüştür.

Kültigin ve Bilge Kağan tarafından yazılan bu alfabenin Türklere özel bir alfabe ve yazılardan oluştuğuna karar verilmiştir. Bu yazıtlarda olan dilin eski türde bir Türkçe olduğuna kanaat getirilmiştir.

Göktürk Alfabesinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Göktürk alfabesinde yazım türü sağdan sol tarafa doğru eğik biçimde olmaktadır. 38 harften oluşan Göktürk alfabesinde Göktürkçe Türk yazılışı Orhun eserleri gibi farklı eserlerde de kullanılır.

Göktürk alfabesi 4 sesli ve 34 sessiz harften oluşur. Bulgarlar, Peçenekler ve Hazarlar tarafından yaygın olarak kullanılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz