Hangi LINUX Ne Kadar Popüler

Dünya üzerinde kullanılan en popüler 10 Linux işletim sistemi. Hangi Linux ne kadarlık bir kullanımsa sahip.

4737
0
hangi linux

Açık kaynak kodlu İşletim sistemi LINUX çoğu kullanıcı tarafından büyük bir tutku ile kullanılıyor. 1991 yılında  Linus Torvalds tarafından yazılan işletim sisteminin, günümüzde Android işletim sistemi de dahil olmak üzere yüzlerce farklı dağıtımı bulunmakta.

Biz sizlere Dünya genelinde hangi Linux ne kadar popüler onu listelemek istedik.

 

1. Linux Mint

2006 yılında Fransız IT Uzmanı Clement Lefebvre tarafından, Ubuntu ve Debian dağıtımlarını temel alarak geliştirilen Linux Mint, Dünya’nın en çok kullanılan LINUX Dağıtımı olma özelliğini taşıyor. Kullanıcı dostu bir arayüz ile kullanımın oldukça basit olduğu işletim sistemi, en fazla kullanılan LINUX dağıtımı olması nedeni ile herhangi bir kaynak ve destek sıkıntısı olmadan kullanılabilmekte.

linuxdagitimlari_1

Mint Türkiye

 

2. Ubuntu

2004 yılında Güney Afrikalı Mark Shuttleworth‘e ait Canonical Ltd. tarafından geliştirilen Ubuntu, günümüzde 20 milyonu aşkın kullanıcı sayısı ile en popüler LINUX dağıtımları arasında. 6 ayda bir yeni versiyonu yayınlanan işletim sistemi, Mint’e göre daha eski ve kullanıcılarının daha sadık bir potansiyeli olduğu için kaynak olarak Mint’e göre daha geniş bir arşive sahip.

linuxdagitimlari_2

Ubuntu Türkiye

 

3. Debian GNU/Linux

1993 yılında Ian Murdock tarafından ilk versiyonu yayınlanan Debian; masaüstü standart ev kullanıcılarının yanında serverlarda iş istasyonlarını yönetmek için kullanılıyor. Her versiyonu farklı bir isim ile çıkan Debian’ın, en son 2015 yılının Nisan ayının sonlarında çıkan versiyonu olan 8 “jessie” adı ile biliniyor.

linuxdagitimlari_3

Debian Türkiye

 

4. Mageia

Mandriva Linux dağıtımında geliştirici olarak çalışan bazı programcıların, Mandriva ile yollarını ayırarak 2010 yılında geliştirip kullanıma sundukları işletim sistem olan Mageia kısa zamanda kendisine çok sayıda destekçi ve kullanıcı buldu.

linuxdagitimlari_4

Mageia Türkiye

 

5. Fedora

2004 yılında dağıtımı sonlandırılan Red Hat Linux’un devamı olan proje, oldukça stabil çalışan ve 2013 yılında kullanıcıların beğenisine sunula yirminci versiyonu (Heisenbug) ile özellikle iş istasyonu ve bulut depolama kullanan LINUX kullanıcıları tarafından oldukça popüler bir şekilde kullanılıyor.

inuxdagitimlari_5Fedora Türkiye

 

6. openSUSE

1994 yılında geliştirilen oldukça eski bir LINUX dağıtımı olan openSUSE kullanıcılarına basit ve anlaşılır açık kodlu bir LINUX deneyimi vaat ediyor.

inuxdagitimlari_6

openSUSE Türkiye

 

7. Arch Linux

2002 yılında Judd Vine tarafından programlanarak dağıtıma sunulan, sadeliğin yanında kullanıcılarına şıklığı da sunan Arch LINUX, size Windows’u aratmayabilir.

inuxdagitimlari_7

Arch Türkiye

 

8. CentOS

RedHat tabanlı başka bir Linux tabanlı işletim sistemi olan CentOS, son çıkardığı 7 numaralı sürümü ile kullanıcılarında büyük takdir aldı. Lite bir işletim sistemi havasında olan CentOS’un Türkiye’de maalesef resmi olarak destek veren bir sitesinin olmadığını belirtelim.

inuxdagitimlari_8

CentOS Resmi Sitesi

 

9. PCLinuxOS

Mandriva tabanlı bir işletim sistemi olan PCLinuxOS ile tıpkı diğer LINUX dağıtımları gibi, esnek ve açık kaynak kodlu yapısı ile kendinize göre özelleştirme imkanına sahipsiniz.

inuxdagitimlari_9

PCLinuxOS Türkiye

 

10. Slackware Linux

Güncel olarak 2013 yılında çıkan 14.1 versiyonu kullanılan Slackware Linux’u diğer muadil Linux dağıtımlarından ayıran en büyük özellik, grafik arayüzü olmasına rağmen hemen hemen her şeyi konsol ile yapmanızı gerekli kılmasıdır. Bu nedenle kullanıcısına “gerçek” bir LINUX kullanım hissi uyandırmakta.

inuxdagitimlari_10

Slackware Türkiye

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here