Ana sayfa İpucu Webmaster Hosting ve Domain Nedir?

Hosting ve Domain Nedir?

0
Hosting ve Domain Nedir?

Hosting ve Domain Nedir?

İnternet üzerinde bir websitesi oluşturmak istiyorsanız bir hosting hizmetine ve bir de domain hizmetine ihtiyacınız olacaktır.

 

Hosting nedir?

İnternet üzerinde bir websitesi oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız hizmetlerin başında gelen hosting yani barındırma hizmeti, websitenizin düzgün bir biçimde çalışmasında oldukça önemli bir rol teşkil eder.

Hosting yani barındırma hizmeti, bir websitesine ait her türlü dosyanın saklanması için gerekli olan, kendi bilgisayarınızdan çok daha hızlı ve çok daha güçlü, internete bağlı bir bilgisayardır aslında. Kendi bilgisayarınızdan çok daha hızlı ve çok daha güçlü olan bu bilgisayarlara sunucu denmektedir.

Websitenize ait her türlü dosya sunucu denilen bu bilgisayarlarda depolanır. Bir nevi saklama aracı görevi gören bu kapsamlı bilgisayarlar, bir websitesi oluşturmak isteyen herkes için belirli koşullarda hosting hizmeti sağlar.

Hosting hizmeti sağlayıcıları da değişkenlik gösteren firmalardır. Her hosting firmasının kendine özgü şartları ve hosting ücretlendirmesi mevcuttur. Websitesi sahibi olarak hosting firmaları ile anlaşarak, barındırma hizmetinizi almanız mümkündür.

Bunun için bir hosting firması ile iletişime geçer ve ne kadar süre ile hosting almanız gerektiğini belirterek, bir hosting hizmeti talep edersiniz. Ve bunun sonucunda hosting hizmeti veren firma ile şartlarda anlaşırsınız.

Böylece belirli periyodlar ile yenilenmesi gerken bir hosting hizmeti satın almış olursunuz. Bu satın almış olduğunuz hosting hizmeti, aslında websitenize ait dosyaların saklanacağı bir alanı kiralamaktan başka birşey değildir.

 

Domain Nedir?

İnternet üzerinde bir websitesi oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız hizmetlerden biri de domain bir başka adı ile alan adı ihtiyacınıza cevap veren bir satın alma hizmettir.

Domain’in kısa tanımını websitenizin bir web tarayıcısı üzerinde erişiminin sağlandığı adı olarak ta yapabilmemiz mümkündür. Domain yani alan adı satın alma hizmetinin de tıpkı hosting hizmeti gibi bir domain sağlayıcısından satın alınması gerekir.

Domain yani alan adları da genel olarak yıldan yıla yenilenmesi ve satın alınması gereken hizmetlerdir.

Alan adları yani domain dediğimiz olgular genellikle .com, .org, .net şeklindedir. Bu alan adlarının sonuna ülkemizde .tr uzantısı getirilir. Her ülkenin alan adlarının sonuna getirilen kendine özgü bir uzantısı mevcuttur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here