HTML Türkçe Karakter Sorunu (Kesim Çözüm)

HTML Türkçe Karakter Sorunu

HTML kodlama ile web siteleri oluşturmak çok zevkli ve keyif vericidir. Bütün kodlarını sizin tarafından yazılan bir İnternet sitesine sahip olmanın getirdiği mutluluk anlatılmaz. Ancak bazen HTML’de karşınıza bir çok sorun çıkması olasıdır.

Bu sorunlardan belki de en can sıkıcı olanların başında HTML Türkçe karakter sorunudur. HTML sayfasını oluştururken kullandığınız META etiketinden çağırdığınız Türkçe karakter kodu çalışmayabilir. Bunun sonucunda da derlenen İnternet sitesindeki Türkçe karakterler bozuk olarak karşınıza çıkabilir.

Bu yazımızda sizlere HTML’de yaşanan ve çok sayıda kullanıcıyı HTML’den soğutan Türkçe karakter sorununa kesin bir çözüm getireceğiz.

İki adımdan oluşan işlemleri yaptıktan sonra, artık Türkçe karakterler herhangi bir sorun olmadan çalışacaktır.

HTML Türkçe Karakter Sorunu Kesin Çözüm

Adım 1 : Doğru META Kullanımı

Sayfanın başında yer alan, Türkçe karakter kullanımı için oluşturduğunuz META, sadece aşağıdaki kodları içersin;

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-4" />

HTML Türkçe Karakter Sorunu

 

Adım 2 : Doğru Kayıt Etme

Yukarıda vermiş olduğumuz kodu kullandıktan sonra, HTML Türkçe karakter sorunu tarihe karışmış olacaktır. Ancak biz yine de her şeyi doğru yapmak için dosyanın karakter kayıt seçeneğini de gözden geçirelim.

HTML kodlamak için Notepad++ kullanıyorsanız; üst menüden Kodlama seçeneği altında yer alan, BOM olmadan UTF-8 olarak kodla seçeneğine tıklıyoruz. Sonrasında dosyayı tekrar Dosya menüsünden Kaydet seçeneğine tıklayarak kayıt ediyoruz.

HTML Türkçe Karakter Sorunu

Şimdi HTML sayfasını F5 tuşuna basarak tekrar derlediğinizde Türkçe karakterlerin doğru bir şekilde ekrana verildiğini görebilirsiniz.

Böylelikle HTML sayfasında yaşanan Türkçe karakter problemini çözmüş olduk.

Kim korkak HTML’den?

🙂


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz