İnternet Sitenizin PHP Sürümünü Öğrenme – cPanel Kullanmadan

Sitenizin PHP sürümünü öğrenmek mi istiyorsunuz? cPanel kullanmadan işlemin nasıl basit ve hızlı bir şekilde yapılabileceğinden bahsettik.

PHP altyapısını kullanarak çalışan İnternet sitelerinde, bazı spesifik durumlarda PHP sürümünü (verisyonunu) öğrenme gibi ihtiyaçlar olabiliyor. Sitenizin yüklü olduğu hostingde kurulu olan PHP sürümünü cPanel üzerinden öğrenebilirsiniz.

Ancak biz size PHP sürümünü öğrenme işleminin daha basit ve hızlı bir biçimde nasıl gerçekleştirebileceği hakkında bilgi vermek istedik.

 

PHP Sürümünü Öğrenme

1. İlk olarak Not Defterini kullanarak yeni bir dosya oluşturuyoruz. Dosya içerisine aşağıda yer alan kodları yazıyoruz.

<?php
phpinfo();
?>

PHP Sürümünü Öğrenme

 

2. Not Defteri Dosya menüsünden Farklı Kaydet komutuna tıklıyoruz.

Kayıt türü olarak; Tüm Dosyalar (*.*) seçeneğini seçip, Dosya adı: olarak phpinfo.php ismini verip Kaydet butonuna tıklıyoruz.

PHP Sürümünü Öğrenme

 

3. Sitemize bir FTP programı ile bağlanıyoruz. Biraz önce kayıt ettiğimiz phpinfo.php  dosyasını, sitemizin ana dizinine (public_html) gönderiyoruz.

PHP Sürümünü Öğrenme

 

4. Yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra, bir İnternet tarayıcısı açıp, adres kısmına şu adresi yazıp Enter tuşuna basıyoruz (siteadresiniz.com yerine kendi site adres ve uzantısını yazmanız gerekmektedir) .

www.siteadresiniz.com/phpinfo.php

 

5. Açılan sayfada görebileceğiniz gibi sitemizin PHP versiyonu hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bir bilgilendirme sayfasına erişmiş olduk.

Bilgilendirme kısmının en üstüne yer alan PHP Version x.x.xx ile gösterilen ifade sitenizin yüklü olduğu hosting üzerinde kurulu olan PHP sürümüdür.

PHP Sürümünü Öğrenme


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz