RTF Dosyası Nedir? RTF Nasıl Açılır?

RTF Dosyası Nedir? Elinizde bulunan RTF dosyalarını nasıl açabilirsiniz?

rtf-nedir

RTF Dosyası Nedir? RTF Uzantısı Nedir?

RTF İngilizce Rich Text Format, Türkçesi ile Zengin Metin Biçimi anlamana gelmektedir. Normal metin dosyaları sadece yazı içerirken, RTF dosyaları yazının yanında font stili, resim ve ekstra farklı özelliklerde içerir.

RTF biçimi 1980 li yıllarda Microsoft Word ekibi tarafından oluşturulmuştur. RTF dosyalarını oluşturmalarında ki amaç ise; bilgisayarlarında Microsoft Word programı olmayan kullanıcıların Word ile oluşturulan metin dosyalarını açabilmelerini sağlamaktır.

RTF dosya biçimi yerini zamanla HTML’ye bırakmıştır. Günümüzde halen bazı Windows sürümlerinin işletim sistemi kullanıcı için oluşturulmuş yardım dosyaları RTF dosya biçimindedir.

 

RTF Dosyası Nasıl Açılır?

RTF dosyalarını açmak için yapmanız gereken; dosyaya çift tıklayıp açmayı denemek.

Eğer aşağıdaki programlardan birine sahipseniz RTF dosyalarını açabilirsiniz;

  • Microsoft Word
  • LibreOffice
  • OpenOffice
  • AbiWord

 

RTF Dosyası Nasıl Oluşturulur?

RTF Dosyası oluşturmak için; Microsoft Word’u kullanabilirsiniz. Word’de boş bir sayfa açıp, içermesini istediğiniz yazıları (düz yazı da olabilir) yazıp, Dosya menüsünden Farklı Kaydet kısmına tıklıyoruz.

RTF Dosyası Nedir

 

Açılan Farklı Kaydet diyalog kutusundan Kayıt türü olarak Zengin Metin Biçimi (*.rtf) seçeneğini seçip, dosyaya bir isim veriyoruz. RTF dosyası kayıt etme işlemini bitirmek için Kaydet butonuna tıklıyoruz.

RTF Dosyası Nedir

 

RTF Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

Eğer elinizde mevcut bir RTF dosyası mevcutsa ve siz bu RTF dosyasını farklı bir yazı dosyası türüne çevirmek istiyorsanız (örneğin .doc veya docx) yapmanız gereken işlem;

Öncelikle farklı türe çevirmek istediğimiz RTF dosyasını Microsoft Word programı ile açıp Dosya menüsünden Farklı Kaydet seçeneğine tıklıyoruz.

Örneğimizde belgemizi bir Word belgesine çevirmek istediğimiz için, Kayıt türü: kısmından Word Belgesi (*.docx) seçeneğine tıklıyoruz ve Kaydet butonuna basıyoruz.

RTF Dosyası Nedir


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz