ISO Dosyası Nedir? ISO Dosyası Nasıl Açılır?

ISO Dosyası Nedir? Elinizde bulunan ISO dosyalarını nasıl açabilirsiniz?

ISO Dosyası Nedir? ISO Uzantısı Nedir?

ISO dosyası (genellikle ISO image olarak da adlandırılır) CD,DVD veya Blu-Ray içerisinde bulunan tüm dosyaların kopyasını içeren arşivsel bir dosya biçimidir. Optik disklerde yaşanması muhtemel fiziksel hasarlarda verileri yedekleyebilmek için tasarlanmıştır.

ISO dosyasını işletim sisteminde mevcut olan sanal sürücüye takarak, ISO arşivinde yer alan bütün dosyalara ulaşabilirsiniz.

Windows ve hemen hemen bütün Linux dağıtımlarının kurulum DVD’leri ISO olarak yayınlanmaktadır. Kullanıcı bu ISO kurulumunu bilgisayarına indirerek hızlı bir biçimde işletim sistemi yüklemesini gerçekleştirebilir.

İndirdiğiniz Windows 10 ISO dosyası ile kurulum yapabilmek için neleri yapmanız gerektiğini Windows 10 USB ‘si Oluşturma makalemizde anlatmıştık.

 

ISO Dosyası Hangi Program ile Açılır?

Hangi işletim sistemine sahip olursanız olun, ISO dosyalarını kolaylıkla açabilirsiniz. ISO dosyasını biraz önce bahsettiğimiz gibi bir optik disk gibi sanal sürücüye takmanız yeterli olacaktır.

Ancak ISO dosyasını sanal disk olarak takmadan içindekileri görmek istiyorsanız 7-Zip adlı muhteşem programı kullanabilirsiniz.

7-Zip ücretsiz ve çok seveceğinize emin olduğum bir arşiv görüntüleme programıdır. Programı resmi İnternet sitesinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

ISO Dosyası Nasıl Açılır?

Windows işletim sistemin ISO dosyasını açmak için; ISO dosyası üzerinde sağ tıklayıp Bağla seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

ISO Dosyası

 

ISO dosyası otomatik olarak Windows içinde yüklü olan sanal disk sürücüsüne takılacak ve tıpkı bilgisayarınıza bir CD, DVD veya Blu-Ray takmışsınız gibi ISO arşivinde yer alan dosyalar listelenmiş olacaktır.

ISO Dosyası


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz