Ana sayfa Haber Güvenlik WanaCrypt 2.0 Virüsü Tüm Dünya’yı Tehdit Ediyor

WanaCrypt 2.0 Virüsü Tüm Dünya’yı Tehdit Ediyor

0
WanaCrypt 2.0 Virüsü Tüm Dünya’yı Tehdit Ediyor

Dün başlayan saldılar ile WanaCrypt 2.0 virüsü, yüz binlerce bilgisayarı tehdit ediyor. İlk olarak İngiltere, Çin, Rusya ve Vietman’daki bilgisayarları hedef alan saldırılar, içerisinde Türkiye’nin de olduğu 74 ülkede artarak devam ediyor.

Bankalar, Telefon şirketleri ve Hastanelerin bilgi işlem altyapısını hedef alan saldırılar sonucu, bilgisayarlar işlem yapamaz hale geliyor. Saldırıyı gerçekleştiren hackerler, sistemi tekrar aktif hale getirmek için para talebinde bulunuyorlar. WanaCrypt 2.0 saldırıları bu nedenle fidye virüsü olarak biliniyor.

 

WanaCrypt

En Çok Etkilenen Ülke İngiltere

Hackerlar tarafından Cuma akşamı İngiltere’de saldırılar başlatıldı. İngiltere’de Ulusal Sağlık Hizmetlerine ait 16 hastanenin, bilgisayar ve telefon sistemleri ele geçirildi. Hackarler işlevsiz hale getirdikleri her kurum için 300 dolarlık Bitcoin talebinde bulunuyorlar. Bitcoin doğası gereği alıcısı belli olmayan sanal para birimi olduğundan, Hackerlerın takip edilmesi imkansız bir yol seçtikleri görülmekte. Saldırı gerçekleştiren Hackerlar, 15 Mayıs’a kadar ödeme yapılmasının talebinde bulundular. Aksi taktirde tüm şifreli dosyaları 19 Mayıs’ta silineceğini belirttiler.

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Sağlık Hizmetleri, saldırıya hedef olan hastaneleri tekrar işler hale getirmek için yoğun bir mesai harcıyor. WanaCrypt 2.0 virüsünün İngiltere’deki diğer kurumlara sızmasını önlemek için, kurumların bilgi işlem ağları anında kapatıldı. Hastaneler acil durum olmadıkça hasta kabul etmiyor.

 

WanaCrypt

WanaCrypt Nedir?

Güvenlik firması Avast tarafından verilen bilgilere göre, Dünya genelinde WanaCrypt 2.0 kötü amaçlı yazılımı tarafından 52.000 den fazla saldırı tespit edildi. Avast adına konuşan Jakub Kroustek gözlemlenen saldırılarda en çok Rusya, Ukrayna ve Tayvan’ın hedef alınmış. Başka bir güvenlik firması olan Symantec’e göre, WanaCrypt yazılımı kullanılarak yapılan saldırı sayısı 2015’de 340.665 iken 2016’da 463.841’e yükselmiş.

WanaCrypt algoritmasına sahip olan virüsler, kişisel bilgisayarlara e-mail üzerinden yayılıyor. Türkiye’de de çok sık görülen bu yöntemde Hacker, kullanıcıya Telefon Faturası, THY bileti, ödenmemiş fatura, kredi borcu veya kargo takip numarası içerdiğini belirten bir e-mail gönderiyor. Kullanıcı e-mailin ilgili kurumlardan geldiğini düşünüp, e-mail içinde yer alan linke tıkladığında ise bilgisayarında yer alan belgeler, resimler ve bazı dosyalar şifreleniyor. Kullanıcı dosyayı açmaya çalıştığında ise, istenen fidye miktarı ve ulaşılması istenen iletişim bilgilerinin yazıldığı bir belge açılıyor. WanaCrypt 2.0 algoritması ise direkt olarak kurumların I.T. altyapısını hedef alan çok güçlü bir yazılım. Windows işletim sistemindeki bir açıktan yararlanan yazılım, saniyeler içerisinde Active Directory içerisinde yer alan tüm bilgisayarlara sızıp, sistemi kullanılamaz hale getiriyor.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here