Ana sayfa İpucu İnternet Açılmayan Web Sitelerini Açmak

Açılmayan Web Sitelerini Açmak

0
Açılmayan Web Sitelerini Açmak

Örneğin ödeviniz veya işiniz için bir sitede yer alan bilgiye acil olarak ulaşmak istiyorsunuz. Ama o da ne! Sayfa bulunamadı (404) hatası alıyorsunuz. Belki internet sitesi kapandı belki de o anlık ulaşılamıyor. Aradığınız bilgiye de sadece o siteden ulaşabileceğinizi düşünün. Ne büyük bir hayal kırıklığı…

İşte bu yazımızda bu gibi durumları yaşayan kullanıcıların imdadına yetişmek için açılmayan web sitelerini açmak nasıl yapılır, 2 farklı ve etkili yöntem ile size göstermek istedik.

Açılmayan Web Sitelerini Açmak

1. Google Web Belleğini Kullanın

Google ve diğer arama motorları, ziyaret edip ekledikleri İnternet sayfalarının bir kopyasını databaselerinde eklerler. Google tarafından indexlenen bir İnternet sayfasına ulaşmaya çalışıyorsanız, sayfanın Google tarafından kaydedilen kopyasına ulaşmanız hiçte zor değil. Aşağıdaki kodu inceleyiniz.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Aratmak istediğiniz internet adresi

Gördüğünüz gibi cache: kısmından sonra, ulaşamadığınız İnternet sitesinin adresini yapıştırırsanız, Google tarafından ilgili sayfanın en son hangi tarihte indexlenmiş ise, o zamanki hali ile size gösterilecektir.

Açılmayan Web Sitelerini Açmak

Unutmadan ufak bir ekleme yapalım, eğer aradığınız sayfanın Google Cache sayfasına ulaşamamışsanız, Bing arama moturu üzerinde direkt olarak, internet siteni ve arattığınız kelimleri aratabilir, arama sonuç satırlarının sonunda yer alan “Önbellek” butonuna tıklayarak, Bing veritabanında yer alan görüntüsünü görebilirsiniz.

 

2. İnternet Arşiv Kütüphanesi

Yıllardır hemen hemen bütün internet sitelerinin belirli aralıklarla ekran görüntüleri eşliğinde indexini tutan achive.org derdinize derman olmak için biçilmiş kaftan. Bu güzide site ile dilerseniz arattığınız internet sitesinin farklı tarihlerde yer alan ekran görüntülerine ulaşabilirsiniz.

Veritabanı üzerinde güncel olarak 286 Milyar İnternet sitesinin geçmiş tarihlerdeki görünümlerini sunan site, size sadece ilgili internet sitenin görünümünü sunmuyor. Dilerseniz site üzerindeki linkleri yada menüleri tıklayarak geçmişte o İnternet sitesine giren bir kullanıcı gibi site üzerinde deneyim yaşamanızı sağlıyor.

Açılmayan Web Sitelerini Açmak

achive.org (İnternet Archive Wayback Machine) İnternet sitelerini ziyaretçi sayılarını göz önüne alarak veritabanına ekliyor. Yani çok az ziyaretçi sayısı olan bir internet sitenin sadece ana sayfasını ekleyebiliyor. Ancak genel olarak açılmayan internet sitelerini açmak için en çok kullanılan internet sitesi olduğu da bir gerçek.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here