Bilgisayarda SS Alma Nasıl Yapılır?

bilgisayarda-ss-alma

Bilgisayarda ss alma konulu bu yazımızda siz değerli okurlarımıza ekran ss alma nasıl yapılacağını anlatmaya çalışıyor olacağız.

Bilgisayarda SS Alma

Bilgisayar kullananların sık sık ihtiyaç duyduğu ekran ss alma yöntemi, birçok insan tarafından bilinmiyor. Bazen bir ss alma programı, bazen de bilgisayarın kendi sistemi ile gerçekleştirilen ufak birkaç işlem işe ekran ss alma, aslında çok basit bir işlem. SS alma pc ile nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

Programlar ile SS Alma

Bilgisayarınızın ekranında bulunan görüntüyü PC den SS alma işlemi, programlar ve çeşitli yazılımlar aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Bu yazılımların üretilmiş olma amaçları, hali hazırda bilgisayarınızdan en kolay şekilde istifade ederek, ekranda yer alan görüntünün bir dosya olarak kaydedilmesini sağlamaktır.

Birkaç programdan örnek verecek olursak;

  • Auto Screen Capture
  • LightShot
  • Ekran Alıntısı Aracı
  • ManyCam

Ayrıca daha birçok program aracılığı ile bu işlemi sağlamak mümkün. Bu konudaki en basit uygulama, Ekran Alıntısı Aracı’dır.

Ekran Alıntısı Aracı ile SS Alma

Ekran Alıntısı Aracı, kullanımı çok kolay, sade ve yalnızca bu amaç doğrultusunda geliştirilmiş basit bir yazılımdır. İşletim sisteminiz her ne olursa olsun her türden Windows işletim sistemine uygun olarak yazılmış bu program ile Windows 10 SS Alma arayışlarına da son vereceksiniz.

Zira bu yazılım, Windows 10 için de uygun ve kullanışlı bir araçtır. Ekran Alıntısı Aracı, son yıllarda oldukça faydalı bir programdır. Bu sebeple son çıkan bazı Windows sürümlerinde, bilgisayarınızda yüklü bulunması sizi şaşırtmasın. Eğer bilgisayarınızda yüklü değilse, uygulamayı webden indirebilirsiniz.  Programın dosya boyutu, yalnızca 2.3 Mb yer kaplıyor.

Ekran Alıntısı Aracı ile PCde SS alma işlemi ise şu şekilde gerçekleştiriliyor;

  • Uygulamayı açın.
  • Uygulama içinden YENİ seçeneğini seçin.
  • Burada yer alan seçeneklerden (Serbest Biçimli Ekran Alıntısı, Dikdörtgen Biçimli Ekran Alıntısı, Pencere Alıntısı, Tam Ekran Alıntısı) kendinize uygun olanı seçin.
  • Seçim alanınızı ve almak istediğiniz görüntüyü elde ettikten sonra, dosyayı istediğiniz yere kaydedin.

Bu işlemi gerçekleştirmek, yalnızca birkaç saniye sürecektir.

Lightshot ile PC’den SS Alma

Lightshot, yine çok kolay bir program olarak, ekran görüntüsü alma isteğinizi yerine getirecek bir yazılımdır. Lightshot ile SS alma işlemi için programı bilgisayarınıza kurun ve ekran görüntüsü almak istediğiniz zaman klavyenizden Print Screen tuşuna basın. Program, Print Screen tuşunu kendisini aktive etmek için kullanırken, bu tuşa basmanız sonrası size ekranda almak istediğiniz görüntü adına, düzenlenebilir bir çerçeve açacaktır. Kesmek istediğiniz ve görüntüsünü almak istediğiniz alanı seçtikten sonra Ctrl+S tuşuna basarak dosyanızı kaydedebilirsiniz.

Paint İle Ekran Görüntüsü Alma

Birçok insanın aklına gelmeyen bir yöntem olan Paint ile PC SS Alma işlemi, sizi oldukça şaşırtabilir. Bilgisayarınızdan almak istediğiniz ekran görüntüsünü açarak, yalnızca Print Screen tuşuna basınız ve bunun ardından bir Paint dosyası açarak almış olduğunuz görüntüyü açtığınız dosyaya yapıştırınız. Tam ekran görüntüsü üzerinden gerekli düzeltmeleri yapıp, dosyayı bilgisayarınıza istediğiniz biçimde kaydedebilirsiniz. Yine oldukça kolay bir işlem olan Paint ile PC de SS alma, sizleri yormayacak ve birkaç saniyede işinizi görecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz