TL Simgesi Nasıl Yapılır?

yeni-tl-simgesi

Öncelikle TL işareti nasıl hayatımıza girdi çok kısa bahsedelim. Şöyle ki 2012 yılında hayatımıza girmiştir. Yeni TL simgesi hatta ilk olarak marketlerde kullanılmaya başlandı. Ardından yavaş yavaş günümüze yayılmıştır. Hatta bu simgenin nasıl yapılacağına dair birçok yarışmalar bile düzenlenmişti. Yarışma sonrası günümüzde de kullandığımız üzere kazanan TL sembolü olmuştur.

TL Simgesi Yapma

TL simgesinin belirlenmesinden bu yana neredeyse 6 yıl geçti bu yüzden artık insanlar bu ifadeye alışmışlardır. Ancak dijital ortamda bu ifadenin bir de sembolü bulunmaktadır. Özellikle herkes TL simgesi klavye ile nasıl yapıldığını merak etmektedir. Ayrıca Excel TL simgesi ve TL sembolü Word üzerinden de nasıl yapılacağını da anlatacağız.

Öncelikle bizim asıl konumuz olan TL simgesi klavye ile nasıl yapılıyor bundan bahsedelim. Bu yöntem oldukça basit bir şekilde yapılmaktadır. Günümüzde bu kadar sık kullanılmasıyla birlikte artık insanlar bu ifadenin dijital ortamlarda nasıl yapılacağını da merak etmektedir. Şimdi bunun için birkaç yöntem bulunmaktadır.

Bunlar;

  • Alt GR ve T harfi yardımıyla
  • Alt ve T harfi yardımıyla
  • Kopyala- yapıştır yöntemiyle

Bu yöntemleri kullanarak rahatlıkla Word TL simgesi veya Excel ortamında veya dilediğiniz konumlarda kullanabilirsiniz. Şimdi simgenin yapılışı, Windows işletim sistemi ve Mac işletim sistemlerine göre değişmektedir. Şöyle ki 2 yöntemden de bahsedelim.

Windows İşletim Sistemi İçin

Windows işletim sistemi kullanıcıysanız eğer, space tuşu yanında ki Alt Gr tuşuna basılı tutarak T harfine basmanız yeterli olacaktır.

Mac İşletim Sistemi İçin

Mac işletim sistemi kullanıyorsanız eğer, space tuşu yanında yer alan Alt tuşuna basarak T tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Kopyala- Yapıştırma Yöntemi

Bu en basit ve en kolay olan yöntemdir. Bunun için ekstra zahmet etmenize gerek kalmadan rahatlıkla yapabilirsiniz. TL simgesi kopyala işlemi ile dilediğiniz kadar yere sayısız şekilde kopyalayabilirsiniz.

Bilgisayarda TL Sembolü Çıkmaması Hatası

Şimdi tüm denemeleri yapmanıza rağmen eğer halen daha bilgisayarda TL sembolü hatası alıyorsanız. Bunun için muhtemelen bazı konularda eksik işlem yapıyorsunuz demektir. İşletim sisteminiz, 2012 de çıkan bu sembol için güncelleştirme içerisine almayabilir.

Hatta bilgisayarınızı uzun dönem güncelleştirme yapmadıysanız buda sorun olması için yeterli sebeptir. Bu konuda yapmanız gereken tek şey bilgisayarınızı güncellemektir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına sitesine giderek de TL simgesini bilgisayarınıza pratik bir şekilde indirebilirsiniz. Böylece kolaylıkla TL simgesini temin edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz