Bilgisayarın Özelliklerini Öğrenme – Programsız

bilgisayar-ozellikleri-ogrenmek-kapak

Bilgisayarınızda kullandığınız donanımların isimlerini, sürücü versiyonlarını bilmek çoğu zaman önemli olmayabilir.

Ancak bilgisayarınıza yeni bir işletim sistemi kurmaya niyetlendiğinizde Windows işletim sistemi bazı donanımlarınızı tanımadığından, donanımların çalışmadığını göreceksiniz. Yada BIOS güncellemesi yapmak istediniz. BIOS un versiyonunu öğrenmeniz gerekecektir.

İşte bu ve buna benzer durumlarda; herhangi bir üçüncü parti yazılıma ihtiyacınız kalmadan bilgisayarın donanım özelliklerini hızlı bir biçimde nasıl öğrenebileceğinizi resimli anlatımlar eşliğinde anlatmak istedik.


Bilgisayarın Özelliklerini Öğrenme

1. Windows 8 ve sonrası versiyonlarında ekranın sol altında yer alan “Başlat” düğmesi üzerinde mausunuzun sağ tuşuna tıklayıp, çıkan menüden “Çalıştır” seçeneğini seçiyoruz.

msinfo32_1

 

2. Karşımıza gelecek olan “Çalıştır” penceresine;

msinfo32

yazıp Enter a basabilir yada “Tamam” butonuna tıklayabiliriz.

msinfo32_2

 

3. Ekrana gelecek “Sistem Bilgisi” penceresinden, sisteminiz hakkında bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz sistem özelliklerini, Dosya menüsünden “Export” seçeneğini seçerek, bilgisayarınızın donanım bilgilerini dosya formatında kayıt edebilirsiniz.

msinfo32_3

 

Bilgilendirme : Windows 8 harici diğer işletim sistemlerinde bu panele ulaşmak isterseniz, aynı şekilde “Çalıştırmsinfo32 yazarak işlem yapabilirsiniz. Çalıştır menüsünü bulamıyorsanız, klavye den Windows+R tuşuna basarak ta “Çalıştır” penceresine ulaşabilirsiniz.

  • Bu işlemi Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 ve diğer bütün Windows işletim sistemlerinde aynı şekilde yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz