PC Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır?

PC-Ekran-Görüntüsü-Alma

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza pc ekran görüntüsü alma nasıl yapacağımızdan bahsedeceğiz. Ayrıca mac ve windows ekran görüntüsü almayı anlatacağız.

PC Ekran Görüntüsü Alma 

Sıklıkla bilgisayar başında olanların merak ettiği PC de SS alma veya ekran fotosu alma PC, oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Düzenli bilgisayar kullananlar, işlem gerçekleştirirken ekran görüntüsü almak durumunda kalabiliyor. 21. yüzyılda bunu, ekran görüntüsü alma uygulamaları ile gerçekleştirebileceğiniz gibi, bilgisayarınızın manuel özelliklerini kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü (Screenshot) Nedir?

Ekran görüntüsü alma PC, bilgisayarınızda, o an içerisinde bulunduğunuz sayfanın anlık görüntüsünü alma işlemine verilen isimdir. PC de ekran görüntüsü alma, farklı işletim sistemine sahip bilgisayarlarda değişik yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Bazı bilgisayarlar ekran görüntülerini otomatik kaydederken, bazıları aracı uygulamalara ihtiyaç duyabilir. Her halükarda PC SS alma kısa süreler içerisinde gerçekleştirilir ve kaydedilir.

Windows’da Nasıl Ekran Görüntüsü Alınır?

Windows işletim sistemine sahip pc de ekran resmi alma için en bilindik yöntem ‘PrtSc’ tuşunun kullanımıdır. Windows ekran görüntüsü alma işlemini gerçekleştirebilmek için bu tuş gereklidir. Bu tuş, klavyenizde ‘Print Screen’, ‘PrtScn’, ‘PrtScr’ veya ‘PrtSc’ olarak adlandırılabilmektedir. Ekran görüntüsünü almak istediğiniz ekrandayken bu tuşa basarak görüntüyü yakalayabilirsiniz. Yakaladığınız görüntüyü bilgisayarınızın ‘Paint’ uygulamasını açarak, burada ‘Yapıştır’ seçeneğine tıklayarak kaydedebilirsiniz. Ayriyeten görsel üzerine metin veya başka görseller de ekleyebilirsiniz.

Mac OS’da Nasıl Ekran Görüntüsü Alınır?

İşletim sistemi Mac OS olan bilgisayarlarda ekran görüntüsü alma işlemi biraz daha farklıdır. Mac ekran görüntüsü alma işlemini gerçekleştirebilmeniz için birkaç seçenek veriyor.

Mac işletim sistemine sahip PC ekran fotosu alma seçenekleri şunlardır;

  • Ekran görüntüsünü elde etmek istediğiniz ekrandayken ⌘ Cmd + Shift + 3 tuş kombinasyonuna basın. Masaüstünde bulunan tüm ekranların görüntüsünü içeren dosya kendiliğinden oluşacaktır.
  • Ekranın tamamının değil de, yalnızca bir kısmının görüntüsünü almak için ⌘ Cmd + Shift + 4 tuş kombinasyonunu kullanın ve imleci sınırlayarak görüntüyü kaydedin.
  • Sadece aktif olan sayfanın görüntüsünü elde edebilmek için ⌘ Cmd + Shift + 4 + Space kombinasyonunu kullanın.
  • Ekran görüntüsünü ara belleğe de kaydedebilmek için, görüntüyü kaydederken Ctrl tuşuna da basılı tutun.

 

Bu yöntemleri kullanarak ihtiyacınıza uygun bir ekran görüntüsü yaratabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alma Uygulamaları

  1. yüzyılda sanal dünyadaki tüm işlemlerin kolay yolları bulunuyor. Ekran görüntüsü alma programı kullanarak, hiçbir kombinasyon gereksinimi duymadan, hiçbir aracı uygulamaya da ihtiyaç duymadan amacınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulamaları internet üzerinden ücretsiz bir şekilde indirmek ve kurmak mümkündür. Uygulamayı kurduktan sonra kullanmaya başlayabilir ve ekran görüntüleri yakalayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz