JAVA Hatası Çözümü (UYAP, JDK) – Resimli Anlatım

JDK kurulumundan sonra hata mı yaşıyorsunuz? Veya kullandığınız JAVA tabanlı program hata mı veriyor? Nasıl düzeltebileceğimize yakından bakalım

1460
0
JAVA Hatası

JAVA tabanlı program kullanıyorsanız; kurulumdan sonra veya program güncellemesinden sonra bazı şeylerin yolunda gitmediğini anlayabilirsiniz.

Özellikle JAVA tabanlı bazı oyunlarda ve Avukatların kullandığı UYAP tabanlı programlarda JAVA Hatası, Java Virtual Machine Launcher hatası, Sistem hatası veya Java.exe bulunamadı gibi çok çeşitli hatalar ile karşılaşabilirsiniz.

Veya JAVA ile ya da Kotlin ile programlama yapmak için bilgisayarınıza JDK indirip kurdunuz ancak o da ne? Bilgisayarınız JAVA’yı tanımıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Android SDK Kurulumu

Bu tip hataların ana nedeni, Windows işletim sisteminin JAVA kurulumunu tam olarak algılayamamasından kaynaklanıyor. Sorunu çözmek için bir kaç sihirli dokunuş yapmamız gerekecek. Gelin JAVA Hatasını nasıl çözebileceğimize yakından bakalım.


JAVA Hatası Çözümü

Masaüstünde yer alan Bilgisayarım veya Bu Bilgisayar simgesine tıklıyoruz. Ekranın sol üst kısmında yer alan Özellikler seçeneğine tıklıyoruz.

JAVA Hatası

 

Açılan Sistem penceresinde yer alan Gelişmiş sistem ayarları yazan kısma tıklıyoruz.

JAVA Hatası

 

Ortam Değişkenleri… yazan butona tıklıyoruz.

JAVA Hatası

 

Sistem değişkenleri altında yer alan Path seçili iken, Düzenle… butonuna tıklıyoruz.

 

Bilgisayarıma tekrar girip, C sürücüsüne tıklıyoruz. Program Files içerisinde yer alan JAVA klasöründen, bilgisayarımızda kurulu olan JAVA sürümüne tıklayıp bin klasörünün içine giriyoruz. Adres kısmını olduğu gibi kopyalıyoruz.

java hata çözüm

 

Biraz önce açtığımız Ortam değişkenini düzenle penceresine geri dönüp, Yeni butonuna tıklıyoruz. Kopyaladığımız adresi yapıştırıyoruz.

java.exe hata çözüm

 

Tekrar Yeni butonuna tıklayarak aşağıdaki adresi yazıyoruz. Yaptığımız değişiklikleri onaylamak için Tamam butonuna tıklayarak pencereyi kapatıyoruz.

C:\ProgramData\Oracle\Java\javapath

 

Şimdi tek yapmamız gereken bilgisayarımıza tekrar başlatmak. Sonrasında JAVA olması gerektiği gibi doğru bir biçimde çalışacaktır.

Eğer hatayı almaya devam ediyorsanız, yorum kısmına yazarak sorunu bize bildiriniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here