En İyi Resim Düzenleme Programları – Ücretsiz

En İyi Resim Düzenleme Programları

Windows için kullanabileceğiniz en iyi ve ücretsiz programları anlatacağım çok geniş kapsamlı bir yazı dizisi hazırlamayı uzun süredir düşünüyordum. Bu yazı dizisinde; çoğunlukla Windows için kullanabileceğiniz (bazı programların MAC yada LINUX desteği de olacak) ücretsiz olmasının yanında profesyonel olarak çalışan programları derleyeceğim.

İlk konumuz ise En İyi Resim Düzenleme Programları olacak.

 

1. Photoscape

Kullanıcıları tarafından samimiyetle tavsiye edilen, kolayca resim düzenleyip işinizi zamandan tasarruf ederek halletmenizi sağlayacak program ile tanışın. Kullandıkça böylesi profesyonel bir programın nasıl ücretsiz olduğuna şaşıracaksınız.

İçerisinde barındırdığı özelliklerden biraz bahsetmek gerekirse;

 • Fotoğraflarınızı slide show olarak görüntüleyebilirsiniz
 • Resimler üzerinde; yeniden boyutlandırma, kırpma, döndürme, beyaz dengesi ayarı, renk efektleri verme, keskinlik ayarları, parlaklık ayarları, kontrast ayarlarını kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Layer mantığı ile resimlerinize filtre uygulayabilirsiniz
 • Ekran görüntüsünü alabilir, aldığınız ekran görüntüsünde düzenleme yapabilirsiniz
 • gif oluşturabilirsiniz
 • Photoscape ile bu işlemleri yaparken, yaptığınız işlemin nasıl uygulandığını önizleme ile izleyebilirsiniz.
ucretsizprogramlar_resim_1
Photoscape
Download

 

2. GIMP

LINUX / UNIX dünyasının büyüleyici açık kaynak kodlu programı ile resimler üzerinde yapabileceklerinize şaşırmaya hazır olun.

Eğer GIMP i kullanmaya uzun zaman ayırır ve Phostohop a benzer arayüzüne alışabilirseniz, bir daha Adobe nin ünlü resim düzenleme programına ihtiyacınız kalmayabilir çünkü GIMP ile Photosop ile yaptığınız hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz.

GIMP de ayrıca Photshop da kullandığınıza benzer onlarca plug-in edinebilir, profesyonel çalışmalara imza atabilirsiniz.

ucretsizprogramlar_resim_2
gimp
Download

 

3. IrfanView

İster amatör ev kullanıcısı olun ister profesyonel bir grafik tasarımcı; yüze yakın resim formatı üzerinde düzenleme yapmayı kolay hale getiren IrfanView i çok seveceksiniz.

Programın bazı hünerlerini incelemek gerekirse;

 • 100 e yakın resim formatını destekler
 • Bu resim formatlarını görüntüleyebilir, düzenleyebilir, başka formatlara dönüştürebilirsiniz (jpeg den gif e dönüştürmek gibi)
 • EXE yada SCR formatında Slide Show lar hazırlayabilirsiniz. Biraz açmak gerekirse, mesela onlarca resimden oluşan bir albümünüz var. IrfanView ile bu resimleri tek bir çalıştırabilir dosya haline getirebilirsiniz, Onlarca resim geçiş efektinden istediklerinizi ayrı ayrı kullanabilirsiniz.
 • Satın aldığınız yada indirdiğiniz Photoshop filitrelerini resimlerinize hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Ekran görüntüsünün resmini çekebilirsiniz
 • Resimler üzerinde; filitreleme, beyaz dengesi, kırmızı göz, blur gibi değişik efektleri uygulayabilirsiniz.
ucretsizprogramlar_resim_3
irfanview
Download

 

4. Picasa

Google tarafından ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunulan Picasa, kimileri tarafından en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımı olarak görülüyor. Bunun en büyük nedeni ise; çok zahmetli gibi görülen işlemleri sadece birkaç tıklama ile halledebiliyor oluşu.

Picasa kullanarak; bilgisayarınızdaki yada arşivinizdeki bütün resimleri tek bir klasörde saklarcasına organize edebilir, düzenleyebilir ve online olarak paylaşabilirsiniz.

Web Albümü adı verilen özelliği sayesinde fotoğraflarınıza istediğiniz yerden online olarak ulaşabilirsiniz. Özel resimlerinize şifre koyarak, meraklı gözlerden uzak tutabilirsiniz.

ucretsizprogramlar_resim_4
picasa
Download

 

5. Paint.NET

Windows sahibi her kullanıcının sahip olduğu Paint ne kadar basit ise, Paint.NET o kadar profesyonel bir resim görüntüleme ve düzenleme yazılımdır. Programın basit ve yenilikçi arayüzü sayesinde, en amatör kullanıcılar bile birkaç uğraştan sonra resimlerinde hayal bile edemeyecekleri düzenlemeler yapabilirler.

Program sayesinde;

 • Sonsuz sayıda geri alma işlemi (undo) yapabilirsiniz
 • Düzenleme yaparken çoklu katmanlar (Layer) kullanabilirsiniz
 • Program ile birlikte gelen özel efektleri kullanarak resimlerinize bambaşka dokunuşlar yapabilirsiniz.
 • Araç çubuğunda yer alan kullanışlı ve güçlü elementleri kullanarak profesyonel olarak düzenleme yapabilirsiniz.
 • Resimleri; kesme, kırpma, boyutunu değiştirme, değişik formatlara çevirme, parlaklık, renk dengesi, konstrat gibi işlemleri yapabilirsiniz
ucretsizprogramlar_resim_5
pain net
Download

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here