HDD Test Programı – HD Tune

Harddiskiniz test etmek için kullanabileceğiniz en etkili program olan HD Tune programı ile tanışın. HD Tune programının özelliklerini ve nasıl etkili bir biçimde Harddisk testi yapabileceğinizden bahsettik.

HDD Test Programı HD Tune

HD Tune programı, bilgisayarınızda yer alan harddiskleri test etmenize yarayan ücretsiz kullanıma açık bir programdır. HDD Tune programı sayesinde harddiskiniz hakkında çok detaylı testler yapabilirsiniz. Bu testler;

  • Harddiskinizde bozuk alan (bad sector) taraması yapabilirsiniz
  • Harddiskinizin anlık olarak sıcaklığını gözlemleyebilirsiniz
  • Harddiskinizin saniyede yaptığı okuma ve yazma rakamlarına ulaşabilirsiniz
  • Anakartınızın harddiskinize ne kadar sürede ulaştığını milisaniye cinsinden görebilirsiniz
  • Harddisk seri numarası ve üretici bilgisine ulaşabilirsiniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Harddisk Seri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bu ve bunun gibi çok detaylı bilgileri HDD Tune programını kullanarak elde edebilirsiniz.

HDD Test Programı

Harddisk veya kısaca HDD, bilgisayarımızda dosya ve programları muhafaza eden bir donanım ünitesidir. Harddiskler IDE, SCSI, SATA, M2, SSD olmak üzere farklı yapıda olabilirler.

Kullandığınız eğer mekanik bir harddisk ise genelde IDE, SCSI ve SATA modellerinden birisine sahiptir. Günümüzde mekanik harddsikler SATA mimarisine sahiptirler.

SSD veya M2 mimarisine sahip harddiskler ise mekanik olmayan; okuma ve yazma işlemlerini chipsetlerin de yer alan devreler ile sayesinde gerçekleştirir. Her hangi bir hareketli parça olmadığı için SSD ve M2 disklerde hata olasılığı çok daha azdır.

Peki diskiniz de yer alması muhtemele bir hatayı nasıl anlarsınız? Örneğin bilgisayarınızda yer alan bir dosyayı başka bir diske kopyalamaya çalıştığınız.

Ancak o da ne?

Windows “Konum kullanılamıyor” şeklinde bir hata verdi.

Mesaj da “Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda” yazıyor. Bu gibi durumlarda diskler de yer alan sektörlerden biri veya bir kaçı bozuk durumda olabilir.

Peki tam olarak sorunun ne olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

İşte HDD Tune sorunu bulmamıza ve çözüme kavuşmamıza yardımcı olan, küçük ama etkili bir program. HDD Tune ile bas sektör taraması yaparak, diskinizde yer alması muhtemel hatalara karşı hızlı bir test gerçekleştirebilirsiniz.

HDD Tune ile neler yapabileceğinizden yukarı da bahsetmiştik.

Programı indirmek için yukarıdaki resimde yer alan İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN butonuna tıklayarak programı bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Küçük bir ip ucu verelim. HDD Tune programının ücretsiz sürümünü bilgisayarınıza indirmek için indirme sayfasında yer alan HD Tune programını indirin.

Diğer HD Tune Pro sürümü ücretli olduğundan bazı kullanım kısıtlamalarına sahip. Ayrıca HD Tune Pro programının, ücretsiz kullanım süresi dolduktan sonra açılmayacaktır.

HDD Test Programı HD Tune

 

 HD Tune Kullanımı – Resimli Anlatım 

HD Tune programının ücretsiz sürümünü indirip, başarılı bir şekilde bilgisayarımıza kurduktan sonra masaüstünde yer alan HD Tune simgesine sağ tıklayıp, Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçiyoruz.

HDD Test Programı HD Tune

 

Program açılınca, üst kısımda yer alan listede bilgisayarımızda yer alan harddiskler listelenecek. Test etmek istediğimiz harddiski listeden seçerek sağ tarafta yer alan Start tuşuna basarak hdd test işlemine başlayabilirsiniz.

HDD Test Programı HD Tune

 

Test işlemi sonucunda, diskinizin okuma ve yazma değerlerini görebilirsiniz.

Harddiskinizde bad sector (bozuk alan) taraması yapmak için, HD Tune programında üst kısımda yer alana Error Scan butonuna tıklayabilirsiniz.

Eğer hızlı bir tarama yapmak isterseniz Quick Scan seçeneğini işaretleyip, diskinizde çok daha hızlı bir bozuk alan taraması yapabilirsiniz. Ancak diskinizde hata olması muhtemel ise normal bir tarama işlemi gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

HDD Test Programı HD Tune

 

Tarama sonucunda, tüm kareler yeşil çıkarsa diskinizde kaygılanacak bir hata yok demektir.

Eğer kareler bir yada daha fazla kırmızı ile renklendirilmişse, diskinizde hatalı kısımlar var demektir. Kırmızı ile renklendirilmiş bir sonuç alırsanız, önemli verilerinizin yedeğini almanızı ve diski çok fazla kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Diskinizin garantisi devam ediyorsa mutlaka yetkili birime diskinizi bir an önce ulaştırın. Hemen hemen tüm firmalar bozuk alana sahip diskleri yenisi ile değiştiriyor.

HDD Test Programı HD Tune

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz