Fatal error: Allowed memory size of hatası çözümü

Wordpress siteniz tema veya eklenti kurunca çalışmıyor mu? Karşınıza Fatal Error yazısı mı çıkıyor? O zaman bu yazımıza mutlaka göz atın. Sorunuzun cevabı bu yazımızda

WordPress gibi PHP kullanan CMS (Content Management System, Türkçesi; İçerik Yönetim Sistemi) tabanlı sistemlerde, bazen Fatal error: Allowed memory size of hatası alabilirsiniz.

Peki Fatal error: Allowed memory size of hatası neden olur?

Yeni kurulan WordPress veya PHP tabanlı bir sitenizde, yeni bir eklenti veya tema kurduğunuzda bu hata meydana gelebiliyor. Bunun başlıca nedeni kurulan eklenti veya temanın PHP’den yüksek miktarda RAM istemesinden kaynaklanıyor. PHP ayarları eğer tema veya eklentinin bu isteğine karşılayamaz ise bu hata alınabiliyor.

Çoğunlukla bu hatayı aldığınızı fark edemeyebilirsiniz. Bunun nedeni ise, PHP konfigürasyonu varsayılan olarak, yaşanan hata hakkında ekrana bir hata mesajı vermez. Eğer PHP ayarlarında bir işlem yapmamışsanız, yeni bir tema veya eklenti kurduğunuzda İnternet sitenize hiçbir şekilde ulaşamazsınız. Beyaz bir sayfa gösterilir ve siteniz açılmaz.

Bu hatayı çözmek aslında sanıldığından çok daha basit.

 

Peki Fatal error: Allowed memory size of hatası Çözümü

İşleme başlamak için; ilk olarak FTP programı veya cPanel ile sitemize bağlanıp, sitenizin kök dizininde yer alan wp-config.php dosyasını bilgisayarımızı indiriyoruz.

Fatal error: Allowed memory size of

 

İndirdiğimiz wp-config.php dosyasına sağ tıklayıp Edit with Notepad++ seçeneğine tıklıyoruz.

(Bilgisayarınızda Notepad++ yoksa mutlaka kurmalısınız. Programı indirmek ve bilgisayarınıza kurmak için bu linke tıklayınız.)

Fatal error: Allowed memory size of

 

wp-config.php dosyasında yer alan “Hepsi bu kadar. Mutlu bloglamalar!” yazısından önce aşağıdaki kodu ekliyoruz.

Ayrıca define(‘WP_DEBUG’, false); değerini true olarak değiştiriyoruz.

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );

Fatal error: Allowed memory size of

 

Yaptığınız değişiklikleri onaylamak için wp-config.php dosyasını kayıt ediyoruz. Sonra tekrar FTP dizinine dosyayı gönderiyoruz.

İşlem bu kadar basit.

Bundan sonra herhangi bir kritik hata alsanız bile, hatayı görebilecek ayrıca Memory Size hatasından kurtulmuş olacaksınız.


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz