Ana sayfa İpucu Ses ve Görüntü Filme Afiş Ekleme (Gömme) Nasıl Yapılır?

Filme Afiş Ekleme (Gömme) Nasıl Yapılır?

4
Filme Afiş Ekleme (Gömme) Nasıl Yapılır?

Sinemaya ortalamanın üzerinde bir ilginiz varsa, film arşivi yapıyorsunuzdur. Arşivinizde belki yüzlerce belki binlerce film vardır. Rehberimizi okuyorsanız, arşivinizde yer alan filmlere afiş eklemek istemiş olabilirsiniz.

Peki tam olarak nedir bu filme afiş eklemek?

Normalde film dosyalarını (.mkv uzantılı dosyalar) bilgisayar ve televizyonda görüntülediğinizde aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşırsınız.

filme afis ekleme cover gomme

 

Arşivinizde yer alan filme daha kişisel bir görünüm kazandırmak için, filme afiş (cover) yerleştirmek isteyebilirsiniz. Bu sayede filmi izlemeden önce hangi film olduğunu daha net hatırlayabilirsiniz.

Gelin filme afiş (cover) ekleme (gömme) işleminin adım adım nasıl yapıldığını birlikte görelim.

BENZER İÇERİK : Filme Altyazı Ekleme (Gömme) Nasıl Yapılır?

 

MKV Filme Afiş Ekleme

Biz başlıkta mkv olarak belirttik. Ancak bu yöntemle farklı dosya uzantısına (MPE4, AVI, MOV) sahip filmlere de afiş ekleyebilirsiniz.

İşleme başlamadan önce aşağıdaki adresten MKVToolNix programını indirip, bilgisayarımıza kuruyoruz. Programı indirmek için kullandığınız Windows, MAC veya Linux sürümlerinden size uygun olanını seçebilirsiniz.

İNDİR : MKVToolNix 

Filme Altyazı Ekleme

Kurduğumuz programlar arasında yer alan mkvmerge GUI programını açıyoruz. Yapmamız gereken işlem ise, afiş ekleme işlemi uygulayacağımız video dosyasını sürükleyerek Girdi dosyaları: yazan kısmın içine bırakmak.

filme afis ekleme cover gomme

 

Üst menüde yer alan Ekler butonuna tıklıyoruz.

filme afis ekleme cover gomme

 

Filme afiş eklemek için, sağ yanda yer alan ekle butonuna tıklıyoruz.

filme afis ekleme cover gomme

 

Geldik resim dosyasını mkvmerge GUI programına eklemeye. İlgili afiş dosyasının cover adında ve uzantısının jpg veya jpeg olmasına dikkat edin.

Bilgisayarımızda yer alan, film için hazırladığımız poster resim dosyasını seçip, butonuna tıklıyoruz.

Eğer, film için herhangi bir poster indirmemişseniz, filminizi IMDB sitesi üzerinden aratarak, filmin IMDB sayfasında yer alan posteri bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu poster hem filme afiş eklemek için uygun olacak hemde film dosyasının varsayılan önizleme boyutlarını bozmayacaktır.

 

BAĞLANTI : IMDB

filme afis ekleme cover gomme

 

Resim Ekler listesine eklendi. Filme afiş yerleştirme işlemini başlatmak için Çoklamayı başlat butonuna tıklıyoruz.

mkvmerge gui cover

 

Filme poster (afiş, cover) ekleme işlemi; bilgisayarınızın hızına, video dosyasının boyutuna göre zaman alabilir.

İşlem sona erince Tamam butonuna tıklayarak pencereyi kapatıyoruz.

afis cover poster ekleme

 

Oluşturulan video dosyasına bakalım. Gördüğünüz gibi video dosyamız başarı bir biçimde oluşturulmuş. Afiş resmi ve eski film dosyasını silebiliriz.

afis cover poster ekleme

 

KolayData.com keyifli seyirler diler 🙂

afis cover poster ekleme


 

4 YORUMLAR

 1. bunu yaptım çok da güzel oldu arşivim fakat hardiskimi başka bir bilgisayara taktığımda afiş şeklinde görülmüyorz film dosyaları gene filmden bir kare gösteriliyor neden acaba

 2. malesef bu çözüm olmadı, hem evdeki bilgisayarda hemde işyerindeki bilgisayara aynı MKVMERGE ve K-LİTE CODEC sürümlerini kurdum.. işletim sistemleri aynı bu arada win 7… evde ki bilgisayarda film dosyaları tıpkı mkvmergee ile eklediği afiş ler şeklinde görünüyor. hele hele görünümü büyük boyutlu simge şeklinde değiştirince çok şık duruyor. ama hardiski çıkartıp işyerindeki bilgisayarda deneyince aynı sürüm programlar yüklü olmasına rağmen sadece filmden bir kare şeklinde görüntü oluşuyor. MKVMERGEE ile atadığım afiş görünmüyor.

  hatta şöyle bir durum daha var işyerimdeki bilgisayarda yeni bir deneme yapım dedim mkvmergee ile ama yine hüsran oldu. gene sadece filmden bir kare şeklinde oluştu dosya. ama bunu eve götürüp evdeki bilgisiyara taktığımda oluşturduğum afiş evdeki makine de görünüyor. evdeki makine hepsini gösteriyor, başka makinede yapılmış olsa bile, ama kendi yapan makine göstermiyor. Denemediğim ayar kalmadı. klasör seçeneklerinden tutunda çözünürlük olayına kadar.. bir yerlerde bir sıkıntı var ama çözemedim bir türlü.. ha birde işşerinde win 10 kurulu bilgisayarda denedim onlardada gözükmedi

  benim asıl amacım ise hardiski TV ye bağladığımda afişlerin görünmesi ve afişe tıklayınca filmen oynaması bütün derdim bu … acaba nerde hata yapıyorum… teşekkürler

  • Merhaba

   Acaba TV’ye bağladığınızda görünüyor mu? Birde resmi jpg değilde jpeg formatında kayıt etmeyi deneyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here