kolay yoldan bilgi

Filme Altyazı Ekleme (Gömme) Nasıl Yapılır?

5

Filmlerin kalitesi gittikçe artıyor. Bundan yıllar önce tek veya çift CD’li “.dat” uzantılı filmler, DVD den riplenmiş “.divx” filmler derken, günümüzde Blu-Ray’den riplenmiş “.mkv” uzantılı filmler oldukça yaygın şekilde kullanılıyor. Çağın getirdiği yeniliklerden biri de yine “.mkv” uzantılı 4K filmler.

Kullanıcılar genelde DUAL (hem orijinal dilinde hemde Türkçe seslendirmeli filmlere DUAL deniyor) 720p (1280*720) veya 1080p (1920*1080) çözünürlüğüne sahip filmleri tercih ediyor.

Peki elimizde bulunan bu .mkv uzantılı filmlere altyazı ekleme işleme nasıl yapılır? Bir filmi altyazılı izlemek için 2 farklı alternatifimiz mevcut.

 • Birincisi ; Film adı ile aynı ada sahip .srt veya .sub uzantılı, film için hazırlanmış altyazı dosyasının, filmin bulunduğu klasör içinde aynı isme sahip olması. Örnek olması için aşağıdaki resme bakalım;

Gördüğünüz gibi film adı ve altyazı dosyası uzantıları haricinde bire bir aynı isme sahip. Bu sayede filmi bilgisayar ve televizyonunuzda altyazılı olarak izlenebilirsiniz.

 • İkincisi; Film ve altyazı dosyasını birleştirerek tek bir dosya haline getirmek. Bu işleme filme altyazı gömme (ekleme) de deniyor. Bu sayede, tek bir film dosyası içinde hem filmin kendisi, hem seslendirme dosyaları hemde altyazısı bütünleşik hale gelmiş oluyor.

İÇERİKLE ALAKALI : Ses Senkron Düzeltme

Gelin bu işlemin nasıl yapıldığına birlikte bakalım.

 

Filme Altyazı Ekleme (Gömme) İşlemi

İşleme başlamadan önce aşağıdaki adresten MKVToolNix programını indirip, bilgisayarımıza kuruyoruz. Programı indirmek için kullandığınız Windows, MAC veya Linux sürümlerinden size uygun olanını seçebilirsiniz.

İNDİR : MKVToolNix 

Filme Altyazı Ekleme

 

Kurduğumuz programlar arasında yer alan mkvmerge GUI programını açıyoruz. Yapmamız gereken işlem ise, altyazı gömme işlemi uygulayacağımız video dosyasını sürükleyerek Girdi dosyaları: yazan kısmın içine bırakmak.

Filme Altyazı Ekleme

 

Sizinde görebileceğiniz gibi İzler, bölümler ve etiketler: kısmında video dosyası içinde yer alan görüntü (MPEG4 ile gösterilir) ve ses özellikleri (AC3, DTS, MP3 veya AAC ile gösterilir) listeleniyor. Biz buraya alt yazı da ilave etmek istiyoruz.

Filme Altyazı Ekleme

 

Filme altyazı ilave etmek için; .srt veya .sub uzantılı altyazı dosyasını aynı şekilde sürükleyerek Girdi dosyaları: kısmına bırakıyoruz.

Filme Altyazı Ekleme

 

Gördüğünü gibi altyazı dosyamız hem Girdi dosyaları: bölümüne, hemde İzler, bölümler ve etiketler: bölümüne (SubRip/SRT, SubRip/Sub veya SubRip/Txt olarak gösterilir) gelmiş oldu.

Dilerseniz; film video dosyasına, altyazıya veya ses dosyalarına istediğiniz gibi özel bir isim verebilirsiniz.

Filme altyazı ekleme işlemi için bizim yapacağımız bu kadar. Bundan sonrasını mkvmerge GUI programı halledecek. Programın işleme başlaması için sağ alt kısımda yer alan Çoklamayı başlat butonuna tıklıyoruz.

Filme Altyazı Ekleme

 

Filme altyazı ekleme işlemi; bilgisayarınızın hızına, video dosyasının boyutuna göre zaman alabilir.

altyazı gömme

 

Filme altyazı gömme işlemi bitince Tamam butonuna basıyoruz.

altyazı gömme

 

Altyazı gömme işlemi bitince; FilmAdı(1).mkv dosyası haricindeki diğer dosyaları silebilirsiniz.

altyazı gömme

 

Şimdi gelin filmimizi kontrol edelim. Ben genelde, bilgisayarda film izlemek için VLC Player kullanıyorum.

İNDİR : VLC Player

VLC player ile filmi açtığımızda, altyazının filme eklenip sorunsuz bir biçimde çalıştığını görebilirsiniz.

BENZER KONU : Filme Afiş Ekleme (Gömme) Nasıl Yapılır?


 

5 Yorumlar
 1. ebayusuff dedi

  tşk kardeşi. bildiğim bi şeydi ama sırf emek harcamışsın diye teşekkür etmek istedim.

 2. citysun dedi

  yardımınız ve paylaşımınız için teşekkür ederim.

 3. yılmaz dedi

  teşekkür ederim bu kullanışlı ve basit yöntem için

  1. Celil Uyanıkoğlu dedi

   Rica ederim. İşinize yaradıysa ne mutlu

 4. haci dedi

  mrb. bu işlem aslında filme altyazı gömme işlemi değil. gömme işlemi siz altyazı seçeneğini seçmeseniz dahi videonun kendinde altyazı görülmesidir. yani videonun kendi görüntüsüne işlenmiş olur.

Yorum yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.