MyEtherWallet’te ERC-20 Cüzdan Oluşturmak – Detaylı Rehber 2021

Ethereum tabanlı bir MEW cüzdanı mı oluşturmanın nasıl yapılacağını gösteren, geniş çaplı bir rehber hazırladık.

erc20 cüzdan

Sanal paralar son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Sanal paraların kralı Bitcoin adını hemen hemen duymayan kimse kalmadı. Bitcoin’den başka yüzlerce sanal para bulunmakta.

Sanal paraların market fiyatlarının listelendiği Coinmarketcap, sitesinde biz bu yazıyı hazırlarken tam olarak 2042 adet sanal para mevcuttu.

KAYNAK: Coinmarketcap.com

Borsalara eklenen sanal para sayısında, geçtiğimiz yıla göre nazaran inanılmaz bir artış söz konusu. Bu sanal paralar genellikle; Ethereum, NEO ve Waves tabanlı olarak kodlanıyor. Kendi sanal paranızı bile dakikalar içinde üretmeniz mümkün.

Ethereum tabanlı oluşturulan sanal paralar bir hayli fazla. Ethereum tabanlı sanal paraları hesabınıza aktarmak için kullanmanız gereken adres ise ERC-20 tabanlı bir MEW (MyEtherWallet) adresi.

MEW adresi sayesinde, Ethereum tabanlı tokenları adresinizde saklayabilir, dilerseniz bu tokenları bir borsada işlem gördükten sonra cüzdanınızdan transfer edebilirsiniz.

İşin içinde bir de token girdi. Açıklayalım kısaca.

Token; ICO sürecinde oluşturulan sanal para birimidir. Token bir borsada işlem görmeye başlayınca Coin olarak adlandırılır. Yani değer edebilecek bir yatırım aracı (sanal para) haline gelir.

Peki bir ERC-20 tabanlı MEW adresine neden ihtiyaç duyulur?

  • ICO sonrasında ERC-20 tabanlı tokenları saklamak için
  • Airdrop, Bounty gibi kampanyalarda kazanılan ERC-20 tokenlarının saklanması için
  • Kullanımının nasıl olduğunu merak edenler için

ERC-20 cüzdan sahibi olmak tamamen ücretsiz ve çok kolay bir işlemdir. Gelin ERC-20 Cüzdan Oluşturmak işleminin nasıl yapıldığına birlikte bakalım.

 

MyEtherWallet’te Cüzdan Oluşturmak

1. İlk olarak MyEtherWallet resmi adresine giriyoruz. Son yıllarda artan phishing (yemleme) olaylarından sonra, size tavsiyem Google’da MyEtherWallet araması yaparak, aşağıda çıkan sonuca tıklayıp siteye girmek.

BAĞLANTI: Google

MyEtherWallet'te ERC-20 Cüzdan Oluşturmak

 

2. MyEtherWallet resmi sitesine her girişinizde bu bilgilendirme penceresi ile karşılaşacaksınız. Close butonuna ya da Esc tuşuna basarak bu pencereyi kapatıyoruz.

erc20 cüzdan

 

3. Create New Wallet yazan kısmında altındaki Enter a password bölümüne belirlemesi imkansız bir şifre yazacağız. Size önerim bu şifreyi Ramdom.org sitesinden oluşturun ve mutlaka bir kağıda not edin. Bu şifreyi kesinlikle bilgisayarınızda ulaşılabilir bir yerde  muhafaza etmeyin.

BAĞLANTI: RANDOM.OG

Şifrenizi belirledikten sonra Create New Wallet yazan butona tıklıyoruz.

MyEtherWallet'te ERC-20 Cüzdan Oluşturmak

 

4. Cüzdanımızı açmak için bir Keystore dosyası oluşturulacak. Bu dosyayı bilgisayarınıza indirme için Download Keystore File (UTC / JSON) yazan butona tıklıyoruz.

UTC– ile başlayan bu dosyayı, yine bilgisayarda tutmayın. Size önerim dosyaya bir şifre koyarak sıkıştırın (Biraz önce oluşturduğunuz şifreyi de bir text belgesine yazıp buraya atabilirsiniz) Sonrasında bu dosyayı bulut hesabınızda saklı bir klasör içine atın.

Hesabınıza ulaşamadığınız durumlarda Keystore dosyası ile cüzdanınızı açabilirsiniz.

BAĞLANTI: En Popüler Dosya Paylaşım Siteleri (2018)

BAĞLANTI: Rar veya zip Dosyasına Şifre Koyma

I Understand, Continue butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

MyEtherWallet'te ERC-20 Cüzdan Oluşturmak

 

5. En önemli bilginin yer aldığı sayfaya geldik. Save Your Private Key ile gösterilen ifade, MEW cüzdanına ulaşmak için kullanılan, benzersiz olarak size özel üretilen 64 karakterlik ifadedir. Genellikle PK olarak ifade edilir. Private Key’i mutlaka bir kağıtta saklayın. Herhangi bir başka giriş yöntemi olmaksızın (Keystore dosyası veya Metamask) direkt olarak hesabınıza Private Key ile giriş yapılabilir. Başka birinin eline geçerse hesabınızda yer alan bütün ERC-20 coinler çalınabilir.

Private Key’inizin çıktısını Paper Wallet (Kağıt Cüzdan) olarak alabilir, güvenli bir yerde saklayabilirsiniz.

BAĞLANTI: Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Save Your Address butonuna tıklayarak ERC-20 tabanlı MEW adresini oluşturma işlemini bitiriyoruz.

mew cüzdan

 

6. Şimdi cüzdanımızı açarak, MEW adresimize ulaşalım.

Son adımda bizi zaten MEW ana sayfasına yönlendirmişti. Cüzdanımızı açmak için 2 farklı yöntem mevcut;

Yöntem 1 – Keystore / JSON File ile

Keystore / JSON File seçeneğine tıklayarak, biraz önce indirdiğimiz Keystore cüzdanını siteye yüklemek. Ardından RAMDOM.ORG ile oluşturduğumuz şifreyi girmek.

Unlock butonuna tıklayarak cüzdanımı açabiliriz. Cüzdanımız açılacak ve ERC-20 adresimiz Your Address kısmında bize gösterilecektir.

mew cüzdan oluşturma

erc20 cüzdan oluşturma

Yöntem 2 – Private Key ile

Biraz önce oluşturulan benzersiz Private Key’i yazarak cüzdanımıza ulaşabiliriz. Private Key seçeneğini seçmemiz ve gösterdiğimiz alana Private Key’i yazmamız yeterlidir. Unlock butonuna basarak MEW adresimize ve cüzdanımıza ulaşabiliriz.

mew wallet oluşturma

 

Oluşturduğunuz adresi dilediğiniz ICO programında kullanabilirsiniz. Bazı sahte ICO’lar sizden Private Key isteyebilir. Her ne şart altında olursa olsun kesinlikle kimseyle Private Key paylaşmamaya özen gösterin.

Bir uyarı daha yapalım; son zamanlarda Google DNS ve Open DNS kullanan kullanıcıların MEW cüzdanları sıklıkla sanal hırsızlığa maruz kalıyor. Eğer DNS kullanıyorsanız Opera Web Browser ve ya VPN Programlarından birini kullanmayı seçebilirsiniz.

BAĞLANTI: Opera VPN Nasıl Kullanılır? – Resimli Anlatım
BAĞLANTI: En İyi Ücretsiz VPN Programları – Detaylı Liste (2018)

Diğer yöntemler arasında olan Meta Mask kullanmak her zaman daha avantajlıdır. Yakın bir zamanda Meta Mask kullanımı hakkında bir rehber hazırlayacağız.

Daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin…


 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz