FreeDOS Nedir? – Tüm Soruları Cevaplıyoruz

FreeDOS İşletim sistemi ile ilgili her soruya cevap vermeye çalıştık

freedos nedir

Yeni bir diz üstü bilgisayar almayı düşünüyorsanız; benzer özellikli bilgisayarlara göre nispeten daha ucuz olan bilgisayarların FreeDOS işletim sistemi ile satıldığını fark etmişsinizdir.

Oluşacak sorulara bir nebze olsun cevap verebilmek adına FreeDOS hakkında genel bilgilendirme yapmak istedik.

 

FreeDOS Nedir?

Adında anlaşabileceği gibi ücretsiz olarak temin edilebilen bir işletim sistemidir.

Ancak FreeDOS işletim sistemi ile İnternet’e giremez, uygulama çalıştırılamaz kısacası bilgisayarda yapmaya alıştığınız hiç bir işlemi gerçekleştiremezsiniz.

 

FreeDOS Neden Ücretsiz?

Uluslarası Rekabet Kurulu tarafından verilen bir karar doğrultusunda; Dünya çağında satılan yeni PC’lerde Windows işletim sistemi yüklü gelmesi nedeni ile bunun haksız rekabete yol açtığı düşünülmüştür.

Yani işin özü; bir bilgisayar satın alıyorsunuz ve bu bilgisayarı satın alırken zorunlu olarak ücretli bir Windows lisansını da satın almak zorunda bırakılıyorsunuz.

Peki ya bilgisayarınıza LINUX, UNIX gibi farklı bir işletim sistemi kuracaksanız? Boş yere Windows lisansı için 250 – 500 TL arası bir rakam ödemiş olacaksanız.

Ya da elinizde kullanmadığınız bilgisayarınızdan kalma eski Windows lisansı mevcut. Neden farklı bir Windows lisansı almak zorunda bırakılıyorsunuz ki?

 

FreeDOS Ekran Görüntüsü Nasıl?

FreeDOS yüklü bir bilgisayar aldığınızda, bilgisayarınız açıldığı zaman aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer bir ekran ile karşılaşmanız olası.

freedos-nedir-1

Görebileceğiniz gibi bilgisayarınızda, FreeDos işletim sisteminin çalışması için gerekli olan bir kaç dosyadan başka dosya olmayacak.

 

FreeDOS’a Windows Kurabilir miyim?

Tabi ki. Sahip olduğunuz Windows lisansına göre bir Windows CD’si ile veya Windows ISO dosyası yüklü USB bellek yada harici disk ile bilgisayarınıza Windows kurabilirsiniz.

 

FreeDOS’a LINUX Kurabilir miyim? 

Ücretsiz olarak istediğiniz LINUX sürümünü bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

 

FreeDOS’a Format Atabilir miyim?

FreeDOS’a çok rahat bir şekilde format atabilirsiniz. Bunun için; istediğiniz işletim sistemi yüklerken, kurulum aşamasında mevcut dosyaların silinmesi ile ilgili soru yöneltilecek. Bu kısmı onaylayarak FreeDOS format işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


 

Cevap alamadığınız sorular olur ise, yorum kısmından sorularınızı yöneltebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz