Windows 10 USB ‘si Oluşturma – Resimli Anlatım

Windows 10 kurulumu için USB oluşturmayı adım adım resimli görseller ile anlattık.

Windows 10 USB

Geçtiğimiz Temmuz ayının 29’unda, Microsoft yeni işletim sistemi Windows 10’nun Final versiyonun, kullanıma hazır olduğunu duyurdu. Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcılarının ücretsiz olarak geçiş yapabileceği Windows 10’a, geçiş yapamayan halen çok sayıda kullanıcı bulunuyor.

Bunun en büyük sebeplerinden biri ise; kullanıcılara gelmesi gereken geçiş hakkı bildirimlerinin ulaşmama problemi olarak görülebilir.

Bu sorunun birkaç basit çözümü olsa da, elinizin altında acil durumlar için Windows 10 kurulum medyası olması fena olmaz.

DVD’lerin çizilme ve bozulma gibi sorunlarını dert eden kullanıcılar için sizlere; en az 8 GB kapasiteli bir USB belleğe Windows 10 kurulum medyası oluşturmayı anlatacağız.

Windows 10 USB

1. Öncelikle buradan Microsoft’un İnternet sitesine gidiyor ve kullanmak istediğimiz Windows’un 32 veya 64 bit olmak üzere bilgisayarımıza göre mimari yapısını (*) seçiyoruz.

Download Tool Now” a tıkladıktan sonra 18,7 MB lik bir kurulum arayüz programı bilgisayarımıza inecek.

windows10_1

(*) Eğer bilgisayarınızın mimari yapısından emin değilseniz bunu anlamak için; Windows Tuşu + R ‘ye basarak “Çalıştır” penceresini açabilir, “msinfo32” yazarak açılan aşağıdaki pencereden, “Sistem Türü” bölümünden bilgisayarınızın mimari yapısını görebilirsiniz. x64-based Pc ise 64 bit, x32-based PC ise 32 bit bir bilgisayara sahipsinizdir.

 

windows10_info

 

2. Kurulum dosyayı bilgisayarımıza indikten sonra inen “MediaCreationxxx.exe” yi çalıştırıyor ve USB diskimizi bilgisayarımıza takıyoruz. İlk karşılama ekranı bizden ne yapmak istediğimizi öğrenmek istiyor.

Bizim niyetimiz her zaman kullanabileceğimiz bir yükleme medyası oluşturmak olduğu için, “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur” seçeneğine tıklıyoruz.

windows10_2

 

3. Yeni penceremiz bizden, oluşturulacak Windows 10 yükleme medyasının tam olarak neler içereceğini öğrenmek istiyor. Dilimizi Türkçe, Windows sürümünü (**) Windows 10 Home  ve Mimarimizi Her İkisi olarak seçip İleri ye tıklıyoruz.

windows10_3

(**) Eğer Windows’un hangi sürümünü kullandığınızdan emin değilseniz bunu anlamak için; Windows Tuşu + R ‘ye basarak “Çalıştır” penceresini açabilir, “msinfo32” yazarak açılan aşağıdaki pencereden, “İşletim Sistemi Adı” bölümünden bilgisayarınızda kurul olan Windows modeline göre (Home Edition, Profesional ) Sürüm seçeneğini seçebilirsiniz.

windows10_info2

 

4. Yeni gelen ekranımızdan, kurulum medyasının hangi aygıt için hazırlanacağını seçiyoruz. Bizim niyetimiz USB aygıtına dosyaları atma olduğu için “USB flash sürücü” seçeneğini işaretleyip İleri’ye tıklıyoruz.

windows10_4

 

5. Bu pencereden, bilgisayarımıza takılı olan USB flash sürücüyü görebiliyoruz. Hatırlatmakta fayda var, USB’nizin en az 8 GB olması gerekiyor.

windows10_5

 

6. Evet artık işleme başlamış olduk. Windows kurulum dosyaları İnternet üzerinden indirilip, bilgisayarınıza takmış olduğunuz USB flash sürücüsüne yazdırılacak. Bu işlem İnternet bağlantınızın hızına göre bir kaç saat sürebilir.

İşlem bittikten sonra ise, BIOS ayarlarınızdan açılış hedefi olarak “External USB” seçeneğini seçemeniz gerekiyor. BIOS ayarlarınızı kayıt edip çıktıktan sonra Windows 10 kurulumu otomatik olarak başlayacaktır.

windows10_6


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz