Office Türkçe Yapmak – Resimli Anlatım

Office Türkçe Yapmak
Office Türkçe Yapmak

Dünya’nın en çok kullanılan Ofis paket program seti Microsoft Office programını çeşitli nedenlerden dolayı Türkçe harici başka dillerde kullanıyor olabilirsiniz. Alıştığınız programı ana dilinizde kullanmak; size hem işlerinizde zaman kazandırır hemde daha konforlu kullanım sunar.

Bu yazımızda Office 2007/2010/2013 programlarının sürümü ne olursa olsun (Standart/Profesyonel) nasıl Türkçe yapabileceğinizi göstereceğiz.

 

Office Türkçe Yapmak

1. Kullandığınız Office paketi ve program mimarisine göre (32 veya 64 bit) uygun dil paketini Microsoft’un resmi sitesinden indirerek işleme başlıyoruz.

Office 2013 – 64 Bit – 227 MB Office 2013 – 32 Bit – 211 MB Office 2010 (SP2) – 64 Bit –  241 MB Office 2010 (SP2) – 32 Bit –  237 MB Office 2007 – 64 ve 32 Bit –  44 MB

Eğer kullandığınız Office sürümü ve çalıştığı mimarı hakkında bir fikriniz yok ise, herhangi bir Office programını açarak (Word, Excel, PowerPoint, Outlook), “File” menüsünden “Help“e girip öğrenebilirsiniz. Resimde yeşil renk ile belirttiğimiz kısımlar Microsoft Office versiyonunu ve çalıştığı mimaridir.

 

office_turkce_1

 

2. İndirme bağlantısına tıkladıktan sonra açılan Microsoft resmi sitesinden, İndir butonuna tıklıyoruz. İndirme işlemi otomatik olarak başlayacaktır.

Not : Verilen linkler Microsoft tarafından yayınlanan en çok indirilen Türkçe Dil Paketi içeren yamalardır. İndirdiğiniz kurulum dosyasını çalıştırdığınızda “Bu sistemde yüklü olan bu paket tarafından etkilenen ürün yok” uyarısı alıyorsanız Service Pack uyumsuzluğu var demektir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız, farklı Service Pack versiyonu olan yamaları indirmeyi deneyiniz.

office_turkce_2

 

3. İndirme işlemi bittikten sonra, bilgisayarımıza indirdiğimiz kurulum dosyasını çalıştırıp, standart kurulum işlemi yapıyoruz.

 

4. Kurulum işlemini bitirdikten sonra ise, herhangi bir Office programını açıp (örneğin Word) “File (Dosya)” menüsünden, “Options (Seçenekler)” kısmına tıklıyoruz. Açılan pencereden “Language (Dil)” kısmına tıklıyoruz. “Tuskish” seçeneğinin üzerinde tıklayıp, “Set as Default” kısmına tıklıyoruz. Aynı şekilde açılan kısmın altında bulunan “Display Languages” kısmında yer alan “Turkish” kısmını seçili hale getirip “Set as Default” a tıklıyoruz. Yaptığımız işlemleri onaylamak için, OK deyip pencereyi kapatıyoruz.

office_dil

 

5. İşlemi bitirdikten sonra, Wordu kapatıp tekrar çalıştırıyoruz. Hem yazım dilinin hemde Arayüz dilini artık Türkçe olarak kullanabilirsiniz.


 

5 YORUMLAR

  1. Merhaba . Öncelikle yazınız için teşekkür ederim, ellerinize sağlık. Fakat ben paketi indirdiğimde “Sistemde ürünün beklenen sürümü bulunamadı.” yazısı ile karşılaştım.Sizce ne yapmalıyım?

    • Merhabalar. Ben teşekkür ederim. Herhangi bir ofis programını açıp dosya özellikler bölümünden tam office sürümünüze göre ilgili linklerden indirme yapın. Sürüm farkıından dolayı hata veriyor

  2. merhaba soyledıgınız programı ındırdım word den dıl bolumunu actım fakat set as default secenegıne tıklayamıyorum ve dıl seceneklerınde sadece turkce var sızın gorselınızdekı ıngılızce secenegı yok ne yapmalıyım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz