PageSpeed Kullanımı – Sitenizi Google ile Hızlandırın

Sitenizin hız testini yapmak için en iyi araç olan Google PageSpeed ile, hız testini nasıl yapabileceğinizden ve Sitenizin hızını nasıl arttırabileceğinizden bahsettik.

406
0
PageSpeed Kullanımı

Web sitelerinin ilk açılma hızı, Google aramalarında yükselmeniz için sahip olmanız gereken bir kriterdir. Siteniz ne kadar hızlı olur ise Google botları sitenizi o kadar sever ve Indexler.

İnternet sitenizin yüklenme hızını test edebilmeniz için, kullanabileceğiniz Hız testi araçlarını daha önce bir yazımızda sizinle paylaşmıştık.

İLGİLİ İÇERİK: En İyi Site Hız Testi Araçları

Bu yazımızda ise sizlere; en iyi site Hız testi araçlarından biri olan Google PageSpeed yardımı ile, sitenizin hız testini nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Ayrıca PageSpeed kullanımı rehberimiz sayesinde, site hız testi sonucunda çıkan hataları nasıl çözebileceğinizi göstereceğiz. Böylelikle İnternet sitenizin hızını hissedilebilir bir oranda arttırmış olacaksınız.

 

PageSpeed ile Site Hız Testi Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, site hız testimiz gerçekleştirmek üzere, Google PageSpeed sayfasını açıyoruz.

BAĞLANTI: Google PageSpeed

Bir Web Sayfası URL’si girin kısımına hız testi yapmak istediğimiz İnternet sitesinin adresini girip, ANALİZ ET butonuna tıklıyoruz.

PageSpeed Kullanımı

 

Google hız testini gerçekleştirip, sitemizin hem mobil cihazlardaki hemde masaüstü cihazlardaki performansını değerlendirerek, 100 üzerinden ayrı ayrı bir puan verecek.

PageSpeed Kullanımı

 

Şimdi yapmamız gerekenleri inceleyelim.

Aynı sayfanın aşağısında yer alan Optimizasyon Önerileri‘ni tek tek incelemenizi tavsiye ederiz. Eğer yeterli bilginiz var ise, bu sorunların çözümünü Google yönergelerini izleyerek çözebilirsiniz.

PageSpeed Kullanımı

 

Başka bir çözüm yolu ise Google tarafından sağlanıyor. Sitenizin yavaş yüklenmesine neden olan dosyalara, en alt kısımda yer alan Mevcut Optimizasyonlar başlığından ulaşabilirsiniz.

Dosyaları indirmek için; Bu sayfa için, optimize edilmiş resim, JavaScript ve CSS kaynaklarını indir yazan kısma tıklayabilirsiniz.

PageSpeed Kullanımı

 

Sitenizin yavaş açılmasına neden olan dosyaların iyileştirilmiş halleri, optimized_contents.zip dosyası içerisinde size sunulacaktır.

PageSpeed Kullanımı

 

Bu zip dosyasını Masaüstüne çıkartıp MANIFEST dosyası içerisinde yer alan yönergelere göre, ilgili dizinlere FTP bağlantısı kurarak sitenize gönderebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: FTP Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Bu optimize edilmiş dosyaları hem masaüstü hemde mobil sayfasından ayrı ayrı indirip, FTP alanına yüklemeniz gerektiğini hatırlatalım.

PageSpeed Kullanımı


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here