Raspberry Pi Uzaktan Erişim – RDP

Raspberry Pi cihazımıza erişmek için birden fazla yoldan size en uygununu seçebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Windows Uzak Masaüstü Bağlantısı’nı kullanarak Raspberry Pi cihazımıza nasıl bağlantı kurabileceğimizden bahsedeceğiz.

 

Raspberry Pi’ye RDP ile Uzaktan Erişim

1. İlk yapmamız gereken işlem Raspberry Pi cihazımıza RDP programını yüklemek olacak. Bunun için, Raspberry Pi cihazımıza internet kablosu takıp çalıştırmak olacak. Sonrasında Menu‘ye tıklayıp Accessories bölümünden Terminal‘ı çalıştırıyoruz.

raspberry_rdp_1

 

2. Terminali çalıştırdıktan sonra aşağıdaki komutu terminale yazıp Enter’a basıyoruz. Kurulum işlemi birkaç dakika alabilir.

sudo apt-get install xrdp

raspberry_rdp_2

 

3. Kurulum işlemi bittikten sonra Raspberry Pi’nin işletim sistemini tekrar başlatıyoruz.

raspberry_rdp_3

 

4. Raspberry Pi yeniden başladıktan sonra cihazımızın hangi IP adresini aldığını öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için Terminal’e aşağıdaki komutu yazıyoruz.

sudo ifconfig

Çıkan parametlerde “inet addr:” kısmında yer alan IP adresimizdir. Bunu bir yere not ediyoruz.

raspberry_rdp_4

 

5. Şimdi sırada Raspberry Pi ile bağlantı kurmak istediğimiz Windows yüklü bilgisayarımızda yapacağımız işlemlerde. Windows Tuşu + R ye basıp mstsc.exe yazıp Uzak Masaüstü Bağlantı programını çalıştırıyoruz. Bizden IP adresimizi yazmamız isteniyor. Biraz önce not ettiğimiz Raspberry Pi’nin IP adresini yazıp “Bağlan“a tıklıyoruz.

raspberry_rdp_5

raspberry_rdp_5a

 

6. Bizden Raspberry Pi’ye bağlanmamız için kullanıcı adı ve şifre isteniyor. Eğer herhangi bir özel kullanıcı adı ve şifre belirtmemişseniz bağlantı kurmanız için; kullanıcı adı: pi / şifre : raspberry yeterli olacaktır. Klavye dili İngilizce olduğu için Türkçe karakter kullanmıyoruz.

raspberry_rdp_6

 

7. Sonrasında aşağıdaki gibi size özel bir masaüstü ile karşılaşabilirsiniz.

raspberry_rdp_7

 

2 YORUMLAR

    • Rica ederim işinize yaradı ise ne mutlu.

      Çoktandır Rasbeyy Pi ile ilgili temel bilgiler ve kurulum haricinde rehber hazırlayamadık. Eğer takıldığınız konu olursa bize bildiriniz o konu hakkında rehber hazırlayalım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz