Ses Senkron Düzeltme

Full HD ve 4K televizyonların fiyatlarının düşmesi ile artık hemen hemen herkesin evinde yaygınlaşarak kullanılıyor. Çoğumuz ise televizyonlarımızda kaliteli film izlemek istiyoruz. Ancak izlemek istediğimiz bazı (mkv uzantılı) filmlerde ses görüntüden önce veya sonra gelebiliyor. Saatlerce indirmek için uğraştığımız filmlerde yaşanan bu gibi problemler can sıkıcı olabiliyor. Ses senkron düzeltmek nasıl olur gelin birlikte bakalım.

Öncelikle sahip olmamız gereken 2 program var. Eğer bilgisayarınızda kurulu değil ise programın adına tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz;

Programları indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra ise işleme başlayabiliriz.

ALAKALI : Filme Altyazı Ekleme (Gömme) Nasıl Yapılır?

 

Ses Senkron Sorunu Düzeltme

1. Ses senkron problemi yaşadığımız filmi BSplayer programı ile açıyoruz. Eğer filmimiz çift sesli ise sorun yaşadığımız sesi seçiyoruz.

sessenkron_1

 

2. Problem yaşadığımız sesin görüntüden önce mi sonra mı geldiğini anlamaya çalışıyoruz. Ses eğer görüntüden önce geliyorsa ; Ctrl + Shift + Sağ Yön Tuşu‘na basıyoruz. Ses Eğer görüntüden sonra geliyorsa; Ctrl + Shift + Sol Yön Tuşu‘na basıyoruz. Bu sayede ses ve görüntüyü senkron etmeye çalışıyoruz.

 

3. Ses ve görüntüyü senkron ederken ekranın sağ üst köşesinde size mili saniye (msec) cinsinden bir değer gösterilecek. Bu değer [- 1000 msec] veya [1000 msec] olabilir. Ses ve görüntünün senkron olduğunu anladıktan sonra filmde atlamalar yaparak sorunsuz bir biçimde senkron olduğunu görebilirsiniz. Bu msec değerini bir yere not edip unutmayalım. BSplayer programını kapatabiliriz.

sessenkron_2

 

4. mkvmerge GUI programını açıyoruz. Filmi sürükleyerek programın içine bırakıyoruz.

sessenkron_3

 

5. “İzler, bölümler ve etiketler” kısmında yer alan Ses kodeğini seçiyoruz. “Biçime özgü seçenekler” tabına geçip, Gecikme kısmına; BSplayer üzerinde işlem yaparken not aldığımız değeri yazıyoruz. Eğer  [- 1000 msec] gibi bir değer ise -1000, [1000 msec] gibi bir değer ise 1000 yazmamız yeterli.

sessenkron_4

 

6. Çıktı dosyasının nereye kayıt edileceğiniz seçip, “Çoklamaya başlat” butonuna tıklıyoruz.

sessenkron_5

 

7. İşlem bittikten sonra mkvmerge GUI bize işlemin sorunsuz bir biçimde bittiğine dair aşağıdaki gibi bir uyarı verecek. “Tamam” butonuna basarak mkvmerge GUI programını kapatıp, oluşturduğumuz dosyamızı açarak, seste herhangi bir problem olup olmadığını test edebiliriz.

sessenkron_6


 

5 YORUMLAR

  1. Reis bir çok forum gezdim yaklaşık 3 saattir bir filmi izlemeye çalışıyorum senin kadar kralını görmedim eline sağlık Allah razı olsun

  2. Çok teşekkür ederim. Videolar olsun, makalaler olsun, yazılar olsun, forumlar olsun, tartışma konuları olsun, hiç bir şekilde bulamadım. Ancak bu makale efsane! Sorunumu çözdü, çok teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz