Resim Boyutu Küçültme – Saniyeler İçerisinde

1910
0

Resim boyutu küçültme konulu makalemizde siz değerli okurlarımıza resim küçültme nasıl yapılacağını anlatmaya çalışıyor olacağız.

Resim Küçültme

Dünya’nın en popüler resim düzenleme programı, hiç şüphesiz Adobe firmasına ait olan Photoshop. Bu haklı şöhretinin en büyük sebebi, sahip olduğu bir çok özellik sayesinde zor olan çoğu işlemi kullanıcılarının hızlı bir biçimde yapabilmelerine olanak sağlaması.

Örneğin, yeni aldığınız kamera ile binlerce yüksek boyutlu resim çektiniz. Ancak tek tek resim boyutunu küçültme işlemi sizin için bir işkence haline dönüşebilir.

Korkmayın!

İmdadımıza Photoshop yetişiyor.

Sadece birkaç tıklama ile birden çok resmin boyutunu saniyeler içerisinde küçültebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Photoshop ile Hizli Boyutlandirma


Şimdi gelelim resim boyutu küçültme nasıl yapılacağına. Öncelikli olarak Photoshop’u çalıştırıp, File menüsünden Scripts seçeneğine gelip Image Processor kısmına tıklamanız yeterli.

Photoshop türkçe kullananlar için ise Dosya menüsünden Komut Dosyaları seçeneğine gelip Görüntü İşlemci... seçiyoruz.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek.

Resim Küçültme

Hadi şimdi bu pencereyi biraz inceleyelim;

(1) Select the image to process : Bu kısımdan “Select Folder” kısmı ile küçültmek istediğimiz resimlerin bilgisayarda hangi klasörde olduğunu belirleyebilirsiniz. Eğer klasör altında alt klasörlerde mevcut ise “Include All sub-folders” kısmına tik işareti koyuyoruz. (Resimler->Tatil Resimleri gibi)

(2) Select location to save processed images : Küçültülecek resimlerin nereye kayıt edileceğinin belirlendiği kısım. Eğer “Save in Same Location” seçilirse, orjinal resimlerin olduğu klasör içinde “Image” adında bir klasör yaratılacak ve küçültülmüş resimler o klasör içerisine kayıt edilecek. Hayır ben farklı bir klasör seçmek istiyorum diyorsanız; “Select Folder” kısmından, dosyaların kayıt edilmesi için Bilgisayarınızdan istediğiniz yeri seçebilirsiniz

(3) File Type : Bu kısmı kullanarak küçültülecek resimlerin formatını (Jpeg, PSD ve TIFF olmak üzere) ve kalitesini ayarlayabilirsiniz. Tavsiyem “Quality” i 8 den aşağıda bir değer vermemeniz yönünde olacak. “Resize” kısmını ise tercihen resminizin en azından yarısı kadar bir ölçeği seçmeniz yönünde olacak.

(4) Preferences : Küçültülecek resimlerin bilgi kısmına yazmak istediğiniz özel bir imza olursa “Copyright Info” kısmından ayarlayabilirsiniz.

Her işlemi bitirdikten sonra Run ile Script i çalıştırabilir ve bir yandan kahvenizi yudumlarken bir yandan da binlerce resmin nasıl teker teker ve hızlı bir biçimde küçüldüğünü görebilirsiniz.

Böylelikle sizlere resim boyutu küçültme nasıl yapılacağını anlatmaya çalıştır. Diğer makalelerimize bakmayı unutmayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here