Sağ Tık Menüsüne Dilediğiniz Programı Eklemek

Sıkça kullandığınız bir programı, sağ tık menüsüne eklemek ister misiniz?

1836
0

Bilgisayar kullanıcıları için hız her şeydir. Çok sık kullandığınız bir program var ise, programa en kısa yoldan erişmek isterseniz. “En kısa” tanımının açılımı ise, farenin sağ tuşuna basıldığında karşımıza çıkan pop-up menüsü olarak gösterilebilir.

Örneğin Notepad’i çok sık kullanıyorsunuz. Sağ tık yaptığınız zaman Notepad’e tıklasanız, direkt olarak Notepad açılsa güzel olmaz mıydı? İşte bu makalemiz ile size sağ tık menüsüne dilediğiniz programı eklemenin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Not: Eğer regedit ile uğraşmaz istemezseniz, yazımızın sonunda yer alan link üzerinden regedit dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Sağ Tık Menüsüne Dilediğiniz Programı Eklemek

1. Yönetici hesabınız ile Windows’a giriş yapıp Windows Tuşu + R tuşlarına basıp, Çalıştır‘ı açıyoruz. regedit yazıp Tamam butonuna basıyoruz.

 

2. Kayıt Defteri Düzenleyicisi ekranın sol tarafında yer alan kısımdan şu kısımı buluyoruz;

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

 

3. shell anahtarı üzerinde sağ tıklayıp, Yeni->Anahtar ‘ı seçiyoruz.  Yeni oluşturan anahtara Notepad ismini veriyoruz. (Bu makalemizde örnek olarak Notepad programının sağ tık menüsüne eklenmesini anlatıyoruz. Siz sağ tık menüsüne eklenmesini istediğiniz programın adını yazabilirsiniz.)

Sağ Tık Menüsüne Dilediğiniz Programı Eklemek

 

4. Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘nin sağ tarafında yer alan (Varsayılan) anahtara çift tıklayıp açıyoruz. Değer verisi : kısmına &Notepad yazıyoruz. İşlemi onaylamak için Tamam butonuna tıklıyoruz.

Sağ Tık Menüsüne Dilediğiniz Programı Eklemek

 

5. Buraya kadar yaptığımız işlem, sağ tık menüsüne eklenecek öğrenin adını vermekti. Şimdi öğenin çalıştırılması için exe dosyasının adresini belirtmemiz gerekiyor. Bunun için açılmasını istediğimiz programın bilgisayarda nerede olduğunu bulup, adresini ve exe dosyasının adını girmemiz gerekiyor.

İşlemi gerçekleştirmek için; sağ tarafta oluşturduğumuz Notepad Anahtarı üzerinde sağ tıklayıp Yeni->Anahtar seçeneğini seçiyoruz.

 

6. Yeni oluşturduğumuz anahtara command değerini veriyoruz.

Sağ Tık Menüsüne Dilediğiniz Programı Eklemek

 

7. Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘nin sağ tarafında yer alan (Varsayılan) anahtara çift tıklayıp açıyoruz. Değer verisi : kısmına, açılmasını istediğimiz programın adresini gireceğiz. Bunun için öncelikle programın bilgisayarımızda tam olarak hangi klasör altında olduğunu buluyoruz.

Özellikler kısmından adresini kopyalayıp, Değer verisi: ‘ne şu şekilde bir giriş yapıp, Tamam butonu ile işlemi onaylıyoruz.

Sağ Tık Menüsüne Dilediğiniz Programı Eklemek

 

8. İster masaüstünde, isterseniz dilediğiniz klasör içerisinde, mausun sağ tuşuna tıkladığınızda açılan pop-up menüsüne eklediğiniz programa direkt olarak erişim sağlayarak çalıştırabilirsiniz.

Sağ Tık Menüsüne Dilediğiniz Programı Eklemek

Regedit ayar dosyasını indirmek için ;

sag-tik-menusuna-dilediginiz-programi-eklemek-kolaydata


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here