Klavyede Tik işareti Nasıl Yapılır?

Tik-işareti

Tik işareti, kullanımı oldukça yaygın ve kendine günlük hayatta da yer bulmuş bir onay işareti. Birçok durumda dağıtılan evraklar üzerinde onay vermek ya da doğruluğunu onaylamak adına kullanılan tik simgesi, online olarak yapılan işler, testler, sunumlar, web sayfaları, finansal tablolar, Excel, Word, Powerpoint ve birçok alanda kullanılmaktadır.

Tik Neye Benzer?

Günlük hayatta kendine yer bulan onay işareti, küçük ‘v’ harfine benzeyen, ancak harfin sağ tarafının yukarı doğru bir miktar uzatılmış halidir.

Tik Neye Yarar?

Bir duruma okey işareti olarak kullanılmakla birlikte, olumlu yanıt vermek ya da var olduğunu bildirmek için de kullanılır. Tik sembolün negatif karşılığı ‘çarpı işareti’, yani ‘X’ sembolüdür. Birlikte kullanılma durumlarında tik, olumlu yanıt, çarpı işareti ise olumsuz yanıtı ifade eder.

Tik Nerede Kullanılır?

Tik işareti Excel, Powerpoint gibi Microsoft çözümlerinde, özellikle sunumlarda oldukça sık kullanıldığı gibi yaprak testler, bilgi formları ya da internet üzerinde de birçok alanda kullanılmaktadır. Tik işareti Word tabanlı dosyalarda, kenar boşlukları oluşturularak ya da html sayfalarda aynı özellik kullanılarak amacı dahilinde olumlu ya da tamamlandı anlamında görev takibi için de kullanılabilmektedir.

Tik Yapılışı

Öğrenmek istediğiniz cevap ‘klavyede tik işareti nasıl yapılır?‘ sorusunun cevabı ise klavyede yer alan birkaç tuş yardımı ile tik oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz sembolü, tik işareti kopyala yapıştır yöntemi ile birden fazla yere yapıştırmanız da mümkün.

Bunun için;

  • Microsoft Uygulamalarını Açın. (Excel, Powerpoint ya da Word)
  • Açtığınız uygulamada yazı tipleri kısmına gelin
  • Yazı tipleri içerisinde sembollerden oluşan bir yazı türü mevcuttur. Bu tür Wingdings olarak belirlenmiştir. Yazı tipinizi Wingdings olarak değiştirin.
  • Alt tuşuna basılı tutun ve bu tuşa basılı tuttuğunuz sırada Numpad kısmında yer alan rakamlardan 0-2-5-2 numaralarını peş peşe tuşlayın. Bu şekilde bir tik oluşturabileceksiniz.

Oluşturduğunuz tik işaretini kopyalayarak, istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Alternatif Tik Oluşturma Yöntemleri

Klavyede tik işareti oluşturmak için bu işareti oluşturacağınız yazılım ya da HTML sayfası önemlidir.

Türüne göre her dosya, farklı tuş kombinasyonları ile tik oluşturulmasına izin veriyor. İşin en kolay yöntemi ise Google’a tik sembolü yazmak ve karşımıza çıkan sonuçlardan bu sembolü kopyalamak. Bu sayede tek seferde tik sembolünü kopyalayarak dilediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Bir başka alternatif ise Microsoft Not Defteridir.

Aşağıda yer alan adımları takip ederek Microsoft Not Defteri’nde tik  oluşturabilirsiniz;

  • Microsoft Not Defteri oluşturun,
  • Oluşturduğunuz Microsoft Not Defterini açın,
  • Herhangi bir boşluğa tıklayın, Alt tuşuna basılı tutun ve sırası ile 2-5-1’i tuşlayın.

Bu şekilde Not Defteri içerisinde tik oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz