TL Sembolü Nasıl Yapılır?

tl-sembolü-klavye

Tl sembolü konulu bu makalemizde siz okurlarımıza klavyede tl sembolü nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmaya çalışıyor olacağız.

TL Sembolü Yapma

Türkiye’de yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında Yeni Türk Lirası olan para birimi Türk Lirası olarak değiştirilmiştir. Bu değişiklikten sonra, Türk Lirasının dünya piyasalarındaki temsil yeteneğini artırabilmek için yeni sembol belirlenmiştir. Ancak bilgisayar klavyelerinde bu sembol yer almamakta, birkaç tuşun birlikte kullanılması sonucu oluşan kombinasyon ile TL sembol olan ₺ yazılabilmektedir.

TL Sembolü

Bilgisayar yazışmalarında, TL sembolü klavye üzerindeki tuşlar yardımı ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Bilgisayarların işletim sistemi türlerine göre kullanılacak tuş kombinasyonları farklıdır.

₺ sembolünü yazabilmek için yapılacak işlemleri şunlardır;

  • Windows işletim sistemlerinde, AltGr tuşu ve T tuşuna birlikte başmak (AltGr+T),
  • Mac işletim sistemlerinde, Alt tuşu ile T tuşuna basmak (Alt+T),
  • Yapılan yazışmalarda bu yöntemleri kullanarak ₺ sembolü yapılabilmekte ve resmi yazışmalar hatasız olarak tamamlanabilmektedir.

Android Klavye

Mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemi türüne göre faklı klavye çeşitleri kullanılmaktadır. Ülkemizde yoğunlukla kullanılan cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlarda android işletim sistemi kullanılmaktadır. Bazı cihazlarda lira sembolü yapmak oldukça zordur ve tuş kombinasyonu bulunmamaktadır. Android klavyede ₺ sembolünü yazabilmek için AltGr+T tuşları kullanılır. Bu tuş özelliği bulunmayan klavyelerde ise ₺ simgesi farklı yerlerden kopyala yapıştır olarak kullanılabilir.

Eski Bilgisayarlarda ₺ Simgesini Yazmak

Türk lirasının ₺ simgesi 2012 yılında çıkmış ve bu tarihten önceki bilgisayar sistemlerinde yer almamaktadır. Eski bilgisayar işletim sistemlerinde güncelleme yapılmamış ise kullanıcılar klavyede tüm yöntemleri deneseler de başarılı olamayacaktır. Bunun için işletim sisteminin güncellenmesi gerekir. Bazı güncellemeler uzun zaman alabilecektir. İsteyenler, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sitesinden simge uygulamasını bilgisayarına indirerek kullanmaya başlayabilir.

Kopyala Yapıştır

Bilgisayar klavyelerinde, ₺ ya da $ gibi simgeleri çok fazla kullanmıyorsanız, uygulama indirme ve güncelleme yapmak için zaman kaybetmenize gerek yoktur. İnternet üzerinden ₺ simgesini bulabilir ve kopyala yapıştır yaparak yazışmalarınızda kullanabilirsiniz. Bilgisayarların, karakter eşlem bölümlerine ₺ karşılığı olan U+20BA kodunu ekleyebilirsiniz. Bunun için bilgisayarım bölümünden donatılar ve karakter eşlem adımlarını izleyerek kod tablosuna ulaşabilirsiniz. Bu kodu yazarak ekleyebilir ve klavyenizde AltGr+T yaptığınızda ₺ sembolünün oluşmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz