Windows 10 Update Kapatma – Birkaç Saniyede

Sık sık yapılan Windows 10 güncellemeleri sizi bıktırdı mı? Sadece birkaç saniyede Windows 10 güncellemelerini kapatabilirsiniz.

Kullandığımız bütün yazılımların güncel tutulması önemlidir. Dünya’nın en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows’da, otomatik olarak belirli aralıklar ile güncelleme (update) almakta. Güncellemelerin çok yüksek büyük bir kısmı güvenlik açıkları olsa da, bazı durumlarda kullanıcılardan gelen hata raporları incelenerek program iyileştirilmeleri de yapılamakta.

Sistem ve güvenlik uzmanları, Windows güncellemelerinin otomatik olarak yüklenmesi gerekliliğinde hem fikir. Ancak bazı kullanıcılar Windows güncellemelerinin yüklenmesi sırasında İnternet bağlantısında yaşanan yavaşlama ve kopma gibi sorunlardan dolayı Windows güncellemelerini kapatmak isteyebilir.

Windows 8.1 ve öncesi (8, 7 , XP gibi) sürümleri kullanana bir kullanıcı Windows 10 update kapatma işlemini Denetim Masasından yapabiliyor olsa da, Windows 10 kullanıcıları için böyle bir ayar yapmak mümkün olmuyor.

Windows 10 güncellemeleri kapatmak için bilinen 4 ayrı yöntem olsa da, biz size bu yöntemler arasında en kolay ve zahmetsiz olanını anlatacağız.

Bilgilendirme : İşlemi gerçekleştirebilmek için Windows administrator yetkisine sahip bir kullanıcı ile oturum açılması gerekmektedir.

 

Windows 10 Update Kapatma

1. Windows Tuşu + R tuşlarına basarak çalıştır penceresini açıyoruz. Aç kısmına aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

services.msc

Windows 10 Update Kapatma

 

2. Hizmetler adında bir Windows uygulaması açılacaktır. Pencerenin en alt kısmından Windows Update‘i buluyoruz. Windows Update üzerinde sağ tıklayıp Durdur komutunu veriyoruz.

Windows 10 Update Kapatma

 

3. Çalışan Windows Update hizmetini durdurduktan sonra, yine Windows Update üzerinde sağ tıklayıp Özellikler komutuna tıklıyoruz.

Windows 10 Update Kapatma

 

4. Windows Update Özellikleri penceresinden, Başlangıç türü: ile belirtilen ayarı Devre Dışı olarak seçiyoruz. İşlemi tamamlama için önce Uygula sonra Tamam butonlarına tıklıyoruz. Bilgisayarımızı tekrar başlattıktan sonra Windows 10 Update kapatma ayarı geçerli olacaktır.

Windows 10 Update Kapatma


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz