Windows Yazı Boyutu Değiştirme

Windows 8, 8.1 ve 10 da varsayılan yazı boyutunu değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu işlem ile istediğiniz kısmın yazı tipini değiştirebilirsiniz. Örneğin; menülerin varsayılandan daha küçük, simgelerin ise daha büyük bir fonta sahip olmasını isteyebilirsiniz. Yazı boyutlarını istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

 

Windows Yazı Boyutu Değiştirme Nasıl Yapılır?

1. Masaüstünde boş bir yere farenin sağ tuşu ile tıklıyoruz. Açılan menüden, “Görüntü Ayarları” seçeneğine tıklıyoruz.

windows_yazi_boyutu_1

2. Açılan “Ayarlar” penceresinden “Gelişmiş görüntü ayarları” seçeneğine tıklıyoruz.

windows_yazi_boyutu_2

3. Açılan “Gelişmiş Görüntü Ayarları” penceresinden “Metin ve diğer öğeler için gelişmiş boyutlandırma” seçeneğine tıklıyoruz.

windows_yazi_boyutu_3

4. İşlem yapacağımız pencereye ulaşmış olduk. “Yalnızca metin boyutunu değiştir” yazan kısım ile istediğimiz kısmın yazı boyutunu değiştirebiliriz.

windows_yazi_boyutu_4

5. Örneğin Windows ileti kutularının yazı boyutunu değiştirmek istiyoruz. Bunun için açılan menüden “İleti kutuları” seçeneğini seçip yanındaki sayısal verilerin olduğu açılan kutuya tıklayarak ileri kutularının yazı boyutunu 6 ila 24 arasında bir değer seçerek istediğimiz gibi büyütebilir yada küçültebiliriz. Değişikliği yaptıktan sonra “Uygula” butona basmanız yeterli. Sonrasında Windows yaptığınız değişikliği hemen uygulayacaktır.

Dikkat ettiğiniz gibi Başlık çubukları, Menüler, İleti kutuları, Palet başlıkları, Simgeler, Araç ipuçları varsayılan olarak 9 yazı boyutuna sahip. Hepsinin boyutunu istediğiniz gibi büyütebilir yada küçültebilirsiniz.


 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz