Word Belgesinden Linkleri Kaldırmak

821
0

İnternet üzerinde yer alan bir yazıyı Word belgenize kopyaladığınız da, yazı içinde yer alan linklerinde belgenize otomatik olarak kopyalandığını görebilirsiniz.

Örnek olabilmesi için, daha önce yazdığımız Bilgisayar Gurularına Özel 10 Site yazımızı Worde kopyaladığımız da ne olduğuna birlikte bakalım.

Gördüğünüz üzere yazıyı seçip Word’e yapıştırdığımızda yazı içinde link olan yerler mavi renk tonunda ve altı çizgili bir biçime dönüştü.

Bu istenmeyen bir durum ve çoğu kullanıcıyı fazlası ile rahatsız edebilir. Gelin bu sorunu (Word belgesinden url – link – bağlantı – köprü kaldırma) birlikte birkaç farklı yöntem ile çözelim.

 

Yöntem 1 . Özel Yapıştırma

İlk olarak yeni bir sayfa veya Word belgesi açıp, kopyalamak istediğimiz yazıyı seçiyoruz. Daha sonra bu yeni belgeye gelip Yapıştır kısmının altında yer alan oka tıklıyoruz. Burada 3 farklı Yapıştırma seçeneği mevcut. Biz Yalnızca Metni Koru (A) seçeneğine tıklıyoruz.

Sizinde görebileceğiniz gibi herhangi bir Köprü – Bağlantı ve ya Link olmaksızın sadece metnin kendisi yazımıza kopyalanmış olduk.

 

Yöntem 2 . Yazıyı Düzenleme

Eğer yazınızda yer alan linkler haddinden fazla ise ve ilk yöntem size uymuyor ise, ikinci yöntemimiz olan Yazıyı düzenleyerek harici linkleri Word belgenizden kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Bunun için link içeren metnin üstünde sağ tıklayıp, Köprüyü Kaldır seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Word Belgesinden Linkleri Kaldırmak

Her ne kadar çok uğraştırabilecek bir işlem gibi görünse de, eliniz alışınca çok hızlı bir biçimde yazınızda yer alan resimleri kolayca kaldırabilirsiniz.

İşlemi daha da kısaltmak mı istiyorsunuz?

Merak etmeyin bunun da bir kısa yol tuş kombinasyonu mevcut. Linkini kaldırmak istediğiniz yazının üstüne gelip Ctrl+Shift+F9 tuş kombinasyonunu kullanarak sağ tıklamaya gerek kalmadan Word belgesinden linkleri kaldırabilirsiniz.

BONUS : Eğer bu yöntemlerin hiç bir size uygun değilse, dilerseniz Word’e yapacağınız bir kaç sihirli dokunuşla kopyaladığınız yazılardaki linklerin asla Word’e aktarılmamasını sağlayabilirsiniz. İşlemin nasıl yapılacağını görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Word Belgesinde Linkleri Engellemek


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here