Ağ Adını Değiştirme

Bilgisayarınızda kayıtlı olan ağ adını değiştirmek mi istiyorsunuz? Birkaç dakikada kolay bir şekilde birlikte yapalım.

2198
1

Windows işletim sistem yüklü bilgisayarlarda, bir ağa bağlanıldığında otomatik olarak ilgili ağa bir isim verir. Bazı durumlarda bu isim çok uzun veya anlamsız olabilir. Bu ağ adı; Kablolu bir ağa bağlanıldığında “Network” veya modem adı, kablosuz bir ağa bağlanıldığında ise kablosuz modem üzerinde kayıtlı olan ağ adıdır. Eğer bu isim sizi rahatsız ediyorsa, bağlanılan ağın adına farklı bir isim vermek isteyebilirsiniz.

Eğer bu ağ adını görmek istiyorsanız, Denetim Masası içinde yer alan Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne göz atabilirsiniz. Burada siyah kısım ile belirtilen bağlanılan Ağ’a ait isimdir.

Ağ Adını Değiştirme

Peki bilgisayarımızda kayıtlı olan ağ adımı nasıl değiştirebilirim? Gelin hep birlikte yapalım.

Hatırlatma : Bu işlem ile modeminizde kayıtlı olan ağ adını değiştirmiyoruz. Yapacağımız işlem sayesinde Windows yüklü bilgisayarımızda bağlanılan ağın adı değişecektir.

 

Ağ Adını Değiştirme

1. Yönetici hesabınız ile Windows’a giriş yapıp Windows Tuşu + R tuşlarına basıp, Çalıştır‘ı açıyoruz. regedit yazıp Tamam butonuna basıyoruz.

Ağ Adını Değiştirme

 

2. Kayıt Defteri Düzenleyicisi ekranın sol tarafında yer alan kısımdan şu kısımı buluyoruz;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\NetworkList\Profiles

Ağ Adını Değiştirme

 

3. Profiles kısmında fark edebildiğiniz gibi, şimdiye kadar bilgisayarımız ile bağlandığımız bütün kablolu ve kablosuz ağ profillerinin bilgilerini görebilirsiniz. Yapmamız gereken ismini değiştirmek istediğimiz ağ profilini alt klasörlere tek tek bakarak bulmak. Bunun için ProfilName dizesini kontrol edebilirsiniz.

Ağ Adını Değiştirme

 

4. Ağ adını değiştirmek istediğimiz kısmı bulunca ProfilName kısmına tıklayıp dize değerini açıyoruz. Şimdi yapmamız gereken Değer Verisi kısmında yer alan kayıtlı ağ adını silip, istediğimiz ağ adını yazmak. İşlemi onaylamak için Tamam butonuna tıklıyoruz.

Ağ Adını Değiştirme

 

5. Bilgisayarımızı tekrar başlatmaya gerek olmadan Ağ adını değiştirme işlemini gerçekleştirmiş olduk.

Ağ Adını Değiştirme


 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here