Always On Display Özelliği Nedir?

594
0
always-on-display-ne-demek

Android işletim sistemli akıllı cep telefonlarında bulunan Always on display özelliği, cep telefonunuzun ömrünü uzatan ve ekranda yer alan piksellerin sağlığı açısından faydalı bir özelliktir. Özellikle Samsung ve LG gibi telefonlarda ön plana çıkan bu özellik, birçok Android cep telefonu tarafından da desteklenmektedir.

Always on dis play, ekranınızın bekleme süresi sonrası ekranı tamamen kapatmak yerine inaktif moda alarak piksellerin korunmasını sağlar.

Always on display ne demektir?

İlk defa duyanlar için Always on display nedir bunu açıklayarak başlayalım. Always on display Samsung marka telefonlar ile ortaya çıkan ve bu özelliği Android işletim sistemi aracılığı ile kullanan bir ekran tasarımıdır. Cep telefonunuz kapalı konumda iken saate bakmak ya da gelen mesajları görmek bir hayli zor gelir. Bunun için ekranı açmak, ekran kilidini kaldırmak gibi adımlar atmanız gerekecektir. Oysa Always on display ne demek diye soranlara, bu özelliğin her zaman açık ekran anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Her zaman açık ekran özelliği sayesinde, tuşlama ve ekran kilidi kaldırmadan da gelen bildirimleri ve saati görebilirsiniz.

Always on nasıl aktifleştirilir?

Telefonların bazılarında bu özellik açık, bazılarında ise kapalıdır. Otomatik olarak gelen ve kapalı konumda olan bu özelliği aktifleştirmek ve always on display nasıl açılır sorusunu yanıtlamak ise şu şekilde mümkün olacaktır;

  • Ayarlar
  • Kilit ekranı ve güvenlik
  • Always on dis play
  • Program ayarla
  • Başlama ve bitiş saati

Bu sayede belirlenen saat aralığında bu özellikten faydalanabilir ya da bu özelliği kalıcı hale getirebilirsiniz.

Always On Şarjı Bitirir Mi?

Always on, yani her zaman açık ekran, pil ömrü tüketiminde saatte yalnızca %0,60 ile %0,65 aralığında tüketim yapmaktadır. Bu durum, telefon üreticilerin yaptığı araştırmalar neticesinde tespit edilmiştir. Kısacası, gün içerisinde şarjın bitmesine engel teşkil etmeyecek kadar az pil tüketimi ile çalışan bu özellik, bunun karşılığında ise ekranda oluşabilecek ölü piksellerin önüne geçebilmektedir.

Sürekli aç kapa ile ekranın daha yoğun kullanımı ve bu nedenle risk teşkil eden piksel ölümleri, Always özelliği ile risk olmaktan çıkmaktadır. Pikseller ışık rengi değişimi ile inaktif moda geçerken, tamamen kapanmadığı için hem dinlenmekte hem de ölüm riskleri azalmaktadır. Bu durumda ileri vadede ekranda oluşacak siyah noktalardan kurtulma şansınızın arttığını söyleyebiliriz.

Always On Kapatılabiliyor Mu?

Always on, manuel olarak açılabildiği gibi istediğiniz zaman kapatabileceğiniz bir özellik olarak da biliniyor. Bu özelliği kullanıp memnun kalmadıysanız ya da always on display pil tüketimi sürecinin pil ömrünüzü negatif olarak etkilediğini düşünüyorsanız, dilediğiniz zaman bu özelliği pasifleştirme şansınız bulunuyor.

Always On İle Ekranda Görünen Özellikler

Bu özelliğinin temel kullanım amacı, telefonunuzun tuşlarını sürekli olarak kullanmak zorunda kalmamanız, tuş kilidini girmeden ya da parmak izi okutmadan da ekranda yer alan bilgileri görebilmenizi sağlamaktadır. Bu özellik devrede iken, ekranda görebileceğiniz bilgiler ise e-posta bildirimi, browser bildirimi, WhatsApp bildirimi, saat, tarih, şarj durumu, hızlı kamera aktifleştirme gibi özelliklerdir.

Bildirimler, direkt olarak içerik olarak görünmemekle birlikte, tarafınıza bu uygulamalardan ileti ve bildirim bulunduğu yönünde uygulamanın kendi görseli ile ifade edilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here