Çalışmayı Durdurdu Hatası – Kesin Çözümler

Windows'un en siniri bozucu hatalarından biri olan Çalışmayı Durdurdu Hatası'nın kesin çözümünü anlattık.

Sorunsuz işletim sistemi henüz üretilmedi, belki hiç bir zamanda üretilmeyecek. Hele söz konusu Windows olunca. Alınan anlamsız Windows hatalarından sonra sinirler gerilebiliyor.

Çalışmayı durdurdu hatası Windows’un kullanıcılarına yaşattığı sinir harplerinde eminim zirveye oynar. İnternet üzerinde belki de yüzlerce farklı kaynakta hep aynı çözüm önerilir ancak biz size gerçek çözümleri tane tane anlatacağız.

çalışmayı durdurdu hatası nı kısaca biraz tanıyalım. Hatanın kaynağı açmaya çalıştığınız programlardaki dosyalar, Windows Sistem klasörlerindeki DLL (Dynamic Link Libraries – Dinamik Bağlantı Kitaplığı) dosyalarından biri ile uyumsuz bir işlem gerçekleştiriyor. Aslında programın çalışmasına engel olmayan bir uyarı meydana geliyor ancak Windows bunu kritik hata olarak algılayıp programı çalıştırmıyor.

Hatanın sık karşılaşılan bir kaç örneği ise;

 • [Program Adı] Çalışmayı Durdurdu
 • Microsoft Register Server çalışmayı durdurdu
 • Windows Gezgini Çalışmayı Durdurdu

olarak listelenebilir. Çalışmayı durdurdu hatasını kesin olarak çözmek için aşağıdaki işlemleri adım adım uygulayın. Önce ilk işlemi yapın, o olmazsa sonrakine, o da olmaz ise sonrakine geçin.

Çalışmayı Durdurdu Hatası Çözümü

1. DEP (Veri Yürütme Engellemesi)’i Açalım

(i) Bilgisayarım’a sağ tıklayıp Özellikler simgesine giriyoruz. Gelişmiş sistem ayarları yazan kısma tıklıyoruz.

Çalışmayı Durdurdu Hatası

 

(ii) Sistem Özellikleri penceresinde yer alan Performans kısmından Ayarlar… butonuna tıklıyoruz.

Çalışmayı Durdurdu Hatası

 

(iii) Veri Yürütme Engellemesi kısmından “Seçtiklerim dışında kalan tüm Windows programları ve hizmetleri için DEP’i aç” kısmını işaretliyoruz.

Çalışmayı Durdurdu Hatası

Hataya göre farklı anlatım yapalım;

 • Microsoft Register Server çalışmayı durdurdu” hatası alıyorsanız;

– 64 Bit Windows Kullanıcıları : Windows/SYSWOW64 altında bulunan regsvr32.exe dosyasını ekliyorlar.

– 32 Bit Windows Kullanıcılar : Windows/System32 altında bulunan regsvr32.exe dosyasını ekliyorlar.

 • [Program Adı] Çalışmayı Durdurdu” hatası alıyorsanız (çoğu zaman oyunlarda görülür), programın .exe dosyasını bulup DEP listesine eklemeniz gerekiyor.

 

2. Windows Update

Windows’un güncel olduğundan emin olun. Eğer Windows güncelleştirmeleri yapmazsanız, buna benzer hatalar ile karşılaşmanız olası olacaktır. Windows güncellemesi yaptırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın.

 

3. Driver Update

Windows güncelleştirmeleri gibi, bilgisayarınızın çalışmasını sağlayan donanımlara ait yazılımlarında en güncel sürümlerini kullandığınızdan emin olun.

 

4. Uyumluluk Ayarları

Hata veren program eski bir sürüm üzerinden çalışıyor ise, programı uyumluluk modundan çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Bunun için; program üzerinde sağ tıklayıp, Özellikler seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencerenin üst tabından Uyumluluk kısmını seçiyoruz. Uyumluluk sorun gidericisini çalıştır butona tıklayarak, Windows’un programın uyumluluk ayarlarında bir sorun olup olmadığına dair tarama yapmasını sağlayabiliriz.

Çalışmayı Durdurdu Hatası

 

5. Yönetici Hakları

Bazı programlar Yönetici (administrator) hakları olmadan çalışmayabilir. Program üzerinde sağ tıklayıp, Yönetici olarak çalıştır komutunu vererek çalıştırmayı deneyin.

Çalışmayı Durdurdu Hatası

 

6. Virüs Programları

Kullandığınız virüs programı ile genel bir tarama yaptırmayı deneyin. Eğer yine çalışmaz ise bu sefer virüs programını geçici olarak devre dışı bırakın.


Eğer sorununuz halen devam ediyor ise; yorum olarak hata mesajını yazın birlikte bir çözüm bulmayı deneyelim.

 

7 YORUMLAR

 1. Söylediklerinizi yaptım ancak çalışmayı durdurma hatasını format attıktan sonra almaya başladım. Hatayı formattan önce çalıştığım dosyaları yazıcıya gönderdikten sonra alıyorum. Gidermek için şu an yeni dosyayı yeni bir sayfaya aktarıyor öyle gönderiyorum sorun vermiyor. Bu günlerde png dosyalarını da açarken aynı sorunla karşılaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirm. Ayrıca ben de samsunda bir kutu ambalaj fabrikasında çalışıyorum.

 2. söylediğiniz adımları yaptım. png dosyalarını açtı ama eski dosyaları yazıcıya gönderirken çalışmayı durdurdu hatası devam ediyor. Başka sitelerde photoshop ile ilgili eski günlükleri silmeniz gerekiyor diyorlar onu regedit den nasıl yapılacağını bilmiyorum. Birde program dosyaları(x86) klasörü ile Program Files klasöründe adobenin birer kopyaları duruyor. Bunun etkisi olabilir mi acaba?
  İlginiz için çok teşekkürler.

  • Farklı bir USB portundan denemeye bakın. Eğer arada USB kablo uzatıcı varsa iptal edip direkt bağlayın birde bunları deneyin Hamit Bey

 3. merhaba
  microsoft (r) html uygulama ana bilgisayarı çalışmayı durdurdu
  diye bir hata alıyorum.
  bir çözüm bulamadım. yardımcı olabilirseniz sevinirim

 4. MERHABA BENDE WİNDOWS 10 YÜKLÜ BİR SÜREDİR TÜM OYUNLARDA WINDOWS ÇALIŞMAYI DURDURDU HATASI ALIYORUM ÖNCELERİ BU UYARI ÇIKMIYORDU. YUKARIDA YAZILANLARI YAPTIM ANCAK İLGİLİ OYUNLAR STEAM ÜZERİNDEN ÇALIŞIYOR VE MESELA DEP UYGULAMASINDA İLGİLİ PROGRAMI SEÇTİĞİMDE ÇOK ZARARLI HATA UYARISI VEREREK EKLEMEYE İZİN VERMİYOR 🙁

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz