Harddisk Seri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Kullandığınız sabit diskin seri numarası nasıl öğrenilir? Diski kasadan çıkarmadan en kolay ve hızlı yöntemle programsız hdd seri numarası öğrenmeyi anlattık.

wmic diskdrive get serialnumber

Bilgisayarımızda kullandığımız harddsikler (sabit disk), dosya ve programları muhafaza eden en önemli donanım parçalarından biridir. Ancak bazen harddiskimiz bozulabilir veya bad sector oluşabilir. Bu gibi durumlarda harddiski (kısaca hdd diyelim) garantiye göndermeden önce, üretici İnternet sitesinden seri numarasının girilmesi gerekebilir.

Daha önce bir yazımızda HDD Tune programını anlatırken, diskinizde bozuk alanları nasıl görebileceğinizi anlatmıştık. Ayrıca aynı programı kullanarak, desteklenen hddlerin seri numarasını da öğrenebiliyorduk.

İLGİLİ İÇERİK: HDD Test Programı

Ancak maalesef HDD Tune programı her harddiskin seri numarasını gösteremiyor. Diskinizi bilgisayar kasasından çıkarıp SN ile gösterilen yerden, diskin seri numarasını öğrenebilirsiniz. Ancak bilgisayar kasasını açmak zahmetli gelir ise anlatacağımız bu yöntem ile kolaylıkla sabit diskinizin seri numarasını saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz.


HDD Seri No Öğrenme

Başlat menüsüne tıklayıp arama kısmına Çalıştır yazarak çıkan sonuca tıklıyoruz.

Harddisk Seri Numarası Nasıl Öğrenilir

 

Açılan Çalıştır uygulamasından, kısmına cmd yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

Harddisk Seri Numarası Nasıl Öğrenilir

 

Komut İstemi Yönetici açılmış oldu. Şimdi yapmamız gereken ise, aşağıdaki kodu yazıp Enter tuşuna basmak.

wmic diskdrive get serialnumber

Harddisk Seri Numarası Nasıl Öğrenilir

 

Gördüğünüz gibi, bilgisayarınızda takılı olan tüm harddisklerin seri numaraları listelendi. Bu seri numaralarını kullanarak, diskiniz ile ilgili bilgiyi gerekli yerlerden tedarik edebilirsiniz.

Harddisk Seri Numarası Nasıl Öğrenilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz