Makale veya Yazı Özgünlük Kontrolü Nasıl Yapılır?

İnternet sitenizde yayımlayacağınız bir yazının veya makalenin kopya olup olmadığını kontrol etmek mi istiyorsunuz? Alanında öncü siteler ile işlemin nasıl yapıldığına yakından bakalım.

Özgünlük Kontrol kopya kontrol

Google’ın bir İnternet sitesini, sonuçlarda üste taşımasının en büyük kriterlerinden biri, site içeriğinin özgün olmasıdır. Yani site ziyaretçilerine sunulan bilgilerin, daha önce herhangi bir İnternet sitesinde bire bir aynısının yazılmamış olmasıdır.

Pratikte şöyle örnek verelim.

Mesela Şifalı Bitkiler‘in faydalarını, çeşitlerini anlatan bir İnternet sitesine sahipsiniz. İnternet sitenizde yazdığınız yazıları herhangi bir yerden kopyalayarak değilde kendi bilginiz ile yazmışsanız, Google İnternet sitenizi arama sonuçlarında yukarılara taşır. Böylelikle İnternet sitenizin trafiği artarak daha çok ziyaretçiye erişmiş olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Google’dan Hızlı İndex Almak İçin Ne Yapılmalı?

Peki neden özgünlük kontrolü yapmamız gerekiyor?

İnternet sitenize makale veya yazı girmeye çok zamanınız yok. Ücret ödeyerek İnternet sitelerine makale yazan kişilerden bir hizmet aldınız. Ancak kafanızda soru işaretleri mevcut. Para karşılığı yazdırdığınız yazının orijinal olup olmadığını öğrenmek istiyorsunuz.

İşte bu yazımızda sizlere, İnternet sitenizde yayımladığınız herhangi bir yazının özgün olup olmadığını nasıl kontrol edebileceğinizi anlatacağız.

İşlemi gerçekleştirme için 2 farklı İnternet sitesini kullanacağız. Anlatacağımız İnternet siteleri, hemen hemen aynı mantıkla çalışır.

Siz özgünlük kontrolü yaptırmak istediğiniz yazının hepsini (en fazla 1000 kelimeye kadar) veya belirli bir kaç cümlesini göstereceğimiz alanlara yapıştırırsınız. Özgünlük Kontrolü yapan İnternet siteleri de, girdiğiniz bilgiyi kullanarak Google üzerinden arama yapar ve sonuçta yazının ne kadar özgün olduğunu size gösterir.

Tabi işlemi gerçekleştirmeden önce kısa bir bilgi verelim. Eğer özgünlük kontrolü yapmak istediğiniz yazı sitenizde yayımlanmış ve Google tarafından İndexe alınmış ise, sonuçlarda girilen yazının özgün olmadığı sonucu çıkabilir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Google Siteyi En Son Ne Zaman İndexlemiş?

Gelin özgünlük kontrolü işleminin nasıl yapıldığına yakından bakalım.


İlk Sitemiz :: SmallSEOTools

Özgünlük kontrolü alanında, Dünya’da en çok kullanılan ve ziyaretçileri tarafından en çok güvenilen, alanında referans olan site ile başlayalım.

Özgünlük kontrolü yapmak için, PLAGIARISM CHECKER alanın altına yazınızdan bir kaç cümleyi kopyalayıp yapıştırıyoruz. Check Plagiarism butonuna tıklıyoruz.

Kısa bir tarama işleminin ardından, kopyaladığınız yazının ne kadar özgün olduğu size gösterilecektir.

Özgünlük Kontrol

 

İkinci Sitemiz :: Kopya Kontrol

Türkiye’de özgünlük kontrolü için en iyi sonuç veren İnternet sitesi, kopyakontrol.com İnternet sitesi. Site yukarıda da gösterdiğimiz gibi aynı mantık ile çalışıyor.

Ancak site de, aynı gün içinde birden fazla özgünlük kontrolü yapmak için ücretsiz üyelik oluşturmanız gerekiyor. Her ne kadar üyelik gerektirmesi bir dezavantaj olarak görülse de, Özgünlük kontrolü için Türkçe arayüze sahip bir İnternet sitesi kullanmayı tercih edenler tarafından tercih edilebilir.

Özgünlük Kontrol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz