internet Hızı Arttırma Nasıl Yapılır?

internet-hızı-arttırma

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza internet hızı arttırma yolları neler olduğunu bahsetmeye çalışacağız. Ayrıca modem hızını arttırma yollarını da anlatacağız.

internet Hız Arttırma

Artık Günümüzde internet bağlantısı kullanılmayan ev kalmamıştır. Evler, işyerleri ve yaşam alanı sayılabilecek tüm konumlar internet bağlantısıyla doludur. Yaşam alanı dediğimiz yerlere internet bağlatırken birçok farklı donanımları tercih etmekteyiz. Kimi zaman Ethernet, kimi zaman da kablosuz modemler aracılığıyla bağlantı kurarak internet ihtiyacımızı karşılamaktayız.

Ancak bazı zamanlar kabloluya veya kablosuz olan ağlarda farklı farklı sorunlar yaşamaktayız. İşte bizler de tam olarak bu konudan bahsedeceğiz. Upload hızı arttırma gibi internet hız arttırma işlemlerinden bahsedeceğiz. Birçok farklı durumdan kaynaklanmasına rağmen internet hızı arttırma programsız bir şekilde yöntemlerini ve indirme problemleri gibi internet indirme hızı arttırma alternatiflerinden de bahsedeceğiz.

internet Hızı Arttırma Yolları

Bu tarz problemlerle gün içerisinde birçok kez karşılaşmaktayız. Bunun için bazı yöntemler yardımıyla sorunu tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

Nedir bu yöntemler bakalım;

  • Servis sağlayıcı sisteminizin düzgün şekilde çalıştığından emin olmalısınız,
  • Modem hızını arttırma sebebiyle modeminizin veya vericilerin doğru yerde olduğundan emin olmalısınız,
  • Kablosuz olan ağınızı desteklemeyen yazılım veya cihazınızı tespit etmelisiniz,
  • Kullandığınız ağın güncel donanım sürücü olduğundan emin olmalısınız,
  • İmkanınız varsa direkt Ethernet kablosuyla bağlanmayı denemelisiniz,

Servis Sağlayıcısı Sorunu

Ülkemizde internet bağlantılarının yavaş olmasını en büyük sebebi hatalı servis sağlayıcısından kaynaklanmaktadır. Bağlantı sözleşmelerinde ‘’X Mbite kadar ifadeleri oldukça ucu açık bir ifadedir. Bu yüzden 8Mbit kadar hız vaat edilen biz hızda 2Mbit kadar veya daha altı kadar hız kullanmanız gayet doğaldır.  Bunun için Speedtest.net uygulamaları ile her an internet hızınızı kontrol altına alabilirsiniz. Size vaat edilen hızda olup olmamasından buradan anlayabilirsiniz.

Modem veya Vericilerin Konumu

En pratik yöntem kablosuz bağlantılardır. Eğer mobil cihazlarda internet bağlatmak istiyorsanız kablosuz bir şekilde kullanmak en mantıklısıdır. Bu yüzden bağlantılarda sorun yaşamanız çok olasıdır. Bu durumu çözmek için en iyi çeken konuma koymak en mantıklısı olacaktır. Ayrıca bu noktaları tespit etmek için de NetStumbler adlı programdan da faydalanabilirsiniz.

Kablosuz Ağınızda Hatalı Yazılım ve Cihaz

İnternetin hızının en büyük düşüş sebebi modem veya vericilerde ki problemlerden kaynaklanmakta olabilir. Bu yüzden bilgisayarınızı kullanırken arka planda yer alan yazılımlarda eşitlemeler ve güncellemeler yapmaktadır. Bu oranda internet hızınızı yavaşlatabilmektedir.

Güncel Donanım Sürücüsü

Dilerseniz kablosuz, dilerseniz de kablolu bir modem ile hatta verici veya Access Point ile en güncel olan sürücüler veya firmware yazılımlarını kullanmak internet hızınızı iyi derece de iyileştirmektedir. Hatanın düzeltilmesiyle hızda gözle görülür değişimler görebilirsiniz.

Direkt Ethernet Kablosuyla Bağlantı

Günümüze hemen hemen her kablosuz modem veya vericiler Ethernet çıkışlarıyla beraber bize gelmektedir. Böylelikle kablosuz olan modem veya vericilerde bağlantınızı Ethernet kablosu ile desteklendiğinde direkt ciddi bir hız alabilirsiniz.

En büyük sorun olan internet hızı sorunuzu bu yöntemlerle çözebilirsiniz. Umarız yardımcı olabilmişizdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz