internet Hızlandırma Ayarları Nelerdir?

internet-hızlandırma-yolları

Bu yazımızda sizlere internet hızlandırma yolları veya ayarları neler olduğundan bahsetmeye çalışacağız. Ayrıca mobil internet hızlandırma nasıl yapılacağını anlatacağız.

internet Hızlandırma Yolları

İnternet kullanıcılarının şikayetlerinin başında, internet hızının yavaş olması yer almaktadır. Bu nedenle birçok kullanıcı interneti hızlandırmanın yolları araştırması yapıyor. Eğer sizler de kullandığınız servis sağlayıcısının internet hızından memnun değilseniz, yazıda bahsedeceğimiz bazı yöntemleri deneyerek internetinizin hızını arttırabilirsiniz.

Hız Testi ve Modem Ayarları

İlk adımda internet hızının ölçülmesi, PC internet hızlandırma ayar uygulamaları konusunda da sizlere yardımcı olacaktır. Google’da arattığınız zaman internet hız testi yapabileceğiniz onlarca site bulabilirsiniz. Bu siteler sizlere download, upload ve ping süresine ilişkin bilgiler verecektir. Mümkünse bu testleri kablolu bir ağda yapmak, daha doğru sonuçların elde edilmesini sağlar.

İnternet hızınızı test ettikten sonra, modem kontrolü yapmanız gerekiyor. Kablosuz bir ağda erişimi engelleyen birçok neden olabileceğiniz dikkate almalısınız. Bu nedenle Wifi hızlandırıcı programlar kullanmadan önce, bu erişim engellerini ortadan kaldırmanız gerekiyor.

Modemlerde internet hızlandırma ayarları yapmak sandığınız kadar da zor değildir. DNS serverini değiştirmek çoğu zaman işe yarar bir çözüm sunar. Google Public DNS adresini kullanarak bilgisayarınızın veya mobil cihazınızın DNS ayarlarını değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Tarama, Güncelleme ve Temizlik

İnternette gezinirken bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza giren virüslerin bazıları internet hızını düşürebiliyor. Bu durumda interneti hızlandırmak için başvurabileceğiniz yöntemlerden bir diğeri, cihazlarda virüs taraması yapmak ve virüsleri temizlemektir.

Yazılımların eski sürümlerini kullanmak bazı durumlarda internet hızının yavaşlamasına neden olabiliyor. Özellikle tarayıcınız eski sürümse, internet hızını arttırmak adına sürüm güncellemesi yapmak önemli bir konu halini alıyor.

Cache temizliği, bilgisayarlarda hız arttıran bir etkiye sahip olsa da, internet hızına olumsuz yönde etki edebiliyor. İnterneti hızlandırma yolları arasında belki de en önemli etken olan cache temizliği ve cookie temizliği, çok sık gerçekleştirildiğinde internet hızınızı düşürebilir. Özetle, çok sık temizlik yapmamak gerektiğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Mobil İnternet Hızlandırma

Mobil cihazlarda internetin yavaşlaması, kimi zaman büyük bir sorun halini alabiliyor. Bu yüzden kullanıcılar mobil internet hızlandırma yöntemleri araştırmasını sık sık gerçekleştiriyorlar. Telefonunuzdaki internetin hızının belirli bir şekilde düştüğünü gözlemliyorsanız, arka planda çalıştırılan programları incelemeniz gerekebilir.

Telefonların internet hızına etki eden faktörlerin başında, arka plan programları yer almaktadır. Eğer telefon internet hızlandırma yapmak istiyorsanız, ilk olarak arka plan programlarının izinlerini düzenlemelisiniz. Bu işlem genellikle Ayarlar> Uygulamalar> Uygulama İzinleri yolunda yapılabilmektedir.

Türk Telekom mobil internet hızlandırma işlemleri için, telefonunuzdaki bütün programları kapatın ve mobil ağla bu şekilde bağlantı kurmaya çalışın. Gereksiz programlar telefonunuzu yavaşlatmadığı zaman, internete daha hızlı bir şekilde bağlanabilirsiniz.

Programlarla İnternet Hızlandırma

İnternet hızlandırması için kullanılan programların en popüleri, Internet Turbo programıdır. İnternet hızlandırma programı diye arattığınızda karşınıza çıkacak olan bu program, veri transferlerinin sorunsuzca yapılmasını sağlarken, ağ ayarlarının da en iyi şekilde optimize edilmesine yardımcı olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz