İnternet Sitelerinde Kullanılan Renk Kodunu Bulma

Renk Kodunu Bulma

Tasarımcılar için renk her şeydir. Yapacağınız tasarımın en belirgin özelliklerin başında kullandığınız renkler gelir. Herhangi bir İnternet sitesinde bir resmin rengini ya da yazının rengini beğenmiş ve kendi tasarımınızda da bu rengi kullanmak istiyor olabilirsiniz.

Ve ya logo tasarımı yapmak istiyorsunuz, hoşunuza giden bir logonun rengine yakın bir renk kullanmak istiyor olabilirsiniz.

Buna benzer durumlarda yapmanız gereken işlem, kullanmak istediğiniz rengin olduğu kısmın ekran görüntüsünü kayıt etmek ve Photosohop gibi bir program kullanarak rengin kodunu kayıt etmek.

Anlatması bile yorucu bu işlem neredeyse dakikalar alabiliyor. Sırf altı haneden oluşan bir renk kodunu bulmak için bu kadar çaba harcamaya gerek var mı sizce?

Peki bu işlemin çok daha kolay, basit ve hızlı bir yolunun olduğunu söyleseydik. Anlatacağımız yöntem ile renk kodu bulma işlemini yalnızca bir kaç saniyede gerçekleştirebilirsiniz.

Gelin işlemin nasıl yapıldığına daha yakından bakalım.


Renk Kodu Bulma

Bir objenin, resmin yada yazı fontunun renk kodunu bulma işlemini basit bir İnternet Tarayıcısı eklentisini kullanarak gerçekleştireceğiz. İlgili eklentiyi Google Chrome veya Mozilla Firefox tarayıcınıza kurarak hızlı bir biçimde edinebilirsiniz.

Renk kodu bulma işlemi için en çok kullanılan ve en başarılı eklentimizin adı ise ColorZilla. Eklentiyi indirmek için aşağıdaki bağlantılardan size uygun olanına tıklayarak işleme başlıyoruz.

BAĞLANTI : ColorZilla Google Chrome
BAĞLANTI : ColorSilla Mozill Firefox

Biz anlatımımızı Google Chorme için gerçekleştireceğiz. Eğer Mozilla Firefox tarayıcısı kullanıyorsunuz aynı yöntemler ile eklentiyi kurup, nasıl renk kodunu bulabileceğinizi görebilirsiniz.

Chrome için eklenti yükleme bağlantısına tıkladıktan sonra, açılan sayfadan Add to Chrome butonuna tıklıyoruz.

Renk Kodunu Bulma

 

ColorZilla eklentisinin yüklenmesine gerekli izni vermek için Uzantıyı ekle seçeneğine tıklıyoruz.

Renk Kodunu Bulma

 

ColorZilla eklentisi yalnızca birkaç saniye içerisinde yüklenerek, Google Chrome tarayıcımızın sağ üst kısmında yer alan eklentiler kısmına gelecek. Eklenti simgesi görebileceğiniz gibi, Photoshop’tan hatırladığımız damlalık şekline benzer bir simgeye sahip.

Renk Kodunu Bulma

 

Herhangi bir İnternet sayfasında yer alan bir objenin renk kodunu bulmak için, ColorZilla eklentisinin simgesine tıklayıp, açılan seçeneklerden Page Color Picker Active seçeneğine tıklıyoruz.

Renk Kodunu Bulma

 

Fare imleci artı (+) şekline gelecek. Renk kodunu bulmak istediğimiz objenin üstüne geldiğimizde ise, ilgili objenin renk kodu, hem RGB biçiminde hemde diyezli (#) renk kodu biçiminde bizlere gösterilecek.

Bu renk kodunu kopyalayarak istediğimiz çalışmamızda kullanabiliriz.

Renk Kodunu Bulma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz