Siteye Gelen Zararlı Backlinkleri Reddetmek (Disavow)

540
0
Backlinkleri Reddetmek (Disavow)

Herkes bir İnternet sitesine sahip olmak ister. Bir İnternet sitesine sahip olmak için, bir alan adına ve İnternet sitesinin dosyalarının muhafaza edileceği bir hostinge ihtiyacınız vardır. Bu hizmetler için belirli bir ücret ödeyebileceğiniz gibi, ücretsiz olarak da bu hizmetlere sahip olabilirsiniz.

BAĞLANTI : Ücretsiz Domain ve Hosting Siteleri

Ücretli veya ücretsiz bir İnternet sitesine sahip olduktan sonra KolayData.com gibi, blog ve haber tarzında bir İnternet siteniz var ise, sitenize sürekli özgün içerik girişi yapmalısınız. Bunun doğal bir sonucu olarak, zaman içerisinde siteniz Google’da hızlı bir biçimde yükselmeye başlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Google’dan Hızlı İndex Almak İçin Ne Yapılmalı?

Google sıralamasında yükseldikçe, rakiplerinizin dikkatini çekeceksiniz. Rakipleriniz sizin yükselmenizi istemeyeceği için, sitenize zararlı backlink gönderimi yapabilirler.

Veya tam tersini düşünelim.

Bazı forum sitelerinden yada reklamlardan etkilenerek, sitenizi Google sıralamalarında yükseltmek için ücretli satılan backlink çalışmalarından birini yaptırmış veya Backlink Generator kullanarak kendiniz sitenize backlink kazandırmaya çalışmış olabilirsiniz.


Peki nedir bu Backlink?

Backlink; farklı İnternet sitelerinden veya sosyal medya hesaplarından, belirlenen bazı anahtar kelimeler ile sitenize gönderilen bağlantılardır. Arama motorları, sitenize gelen bağlantılar ile sitenizin alanında otoriter bir site olduğunu düşünüp, arama sonuçlarında sitenizin yükselmesini sağlayabilir.

Ancak sitenize gelen backlinklerin kaliteli olabilmesi için, bir çok farklı özelliğin aynı anda gerçekleşmesi gerekiyor. Tabi ki bir İnternet sitesinin arama sonuçlarında yükselebilmesi için, backlink çalışması ne kadar doğru yapılırsa yapılsın tek başına yeterli değildir.

Ancak sitenize gelen kalitesiz backlinkler, sitenizi arama sonuçlarında düşüş yaşamasında, neredeyse tek başına etkilidir.

Peki sitenize gelen bu zararlı backlinkleri nasıl engelleyebilirsiniz?

Bu sorunun cevabı, Google Web Master Tools’un saklı özelliklerinden biri olan Bağlantıları reddetme (Disavow) özelliğinde gizli.


Disavow İşlemi

Sitenize gelen düşük kaliteli bağlantıları reddetme işlemini gerçekleştirebilmemiz için, sitemizin Google Webmaster Tools’da ekli olması gerekiyor.

BAĞLANTI : Google Webmaster Tools’a Site Nasıl Eklenir?

Google Webmaster Tools’a giriş yaptıktan sonra, zararlı bağlantıları engellemek için, bu linke tıklayarak Bağlantıları reddetme aracını açıyoruz.

Aşağıda görebileceğiniz gibi, zararlı backlinkleri reddetmek istediğimiz İnternet sitesini seçip, BAĞLANTILAR REDDETME butonuna tıklıyoruz.

Backlinkleri Reddetmek (Disavow)

 

Yapacağımız işlemin, son derece dikkatli bir biçimde yapılması gerektiğine dair bir uyarı alıyoruz. İlgili uyarı okuyup Bağlantılar Reddet butonuna tıklıyoruz.

Backlinkleri Reddetmek (Disavow)

 

Sitemize gelen zararlı linkleri, not defterinde bir dosyaya yazmamız gerekiyor. Bu bağlantıları bulmanız için 2 farklı yöntem mevcut;

  • Eğer backlink çalışması yaptırmışsanız bu linkler hizmet aldığınız kişi tarafından sizlere rapor olarak sunulmuştur.
  • Eğer zararlı linkler, rakipleriniz tarafınızdan sitenize göndermişse, bu linkleri bulmak için Google Webmaster Tools içinde Bağlantılar menüsünden, sitenize gelen bağlantıları inceleyerek not defterine bu bağlantı linkleri yapıştırabilirsiniz.  

İlgili not defteri dosyasını oluşturduktan sonra, Dosyayı Seç butonuna tıklıyoruz.

Backlinkleri Reddetmek (Disavow)

 

Dosyayı bilgisayarımızdan seçtikten sonra, Gönder butonuna tıklıyoruz.

Backlinkleri Reddetmek (Disavow)

 

Sitemize gelen zararlı linklere ait bu dosya Google tarafından okunup yüklenecektir. Alt kısımda yükleme işleminin başarılı bir biçimde gerçekleştiğine dair uyarı verilecek.

Sitemize gelen zararlı backlinkleri başarılı bir biçimde engellemiş olduk.

İşlemi sonlandırmak için Bitti butonuna tıklamamız yeterli olacak.

Backlinkleri Reddetmek (Disavow)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here