Stok Video (Footage) Siteleri – Tamamen Ücretsiz En İyiler

Tamamen ücretsiz Dünya'nın en iyi stok video siteleri. En iyi ücretsiz stok video sitelerini sizin için listeledik

Ücretsiz Stok Video Siteleri

Video düzenleme işi ile uğraşan kullanıcıların belki de en büyük sıkıntısı çalışmalarında kullanabilecekleri video içeriği bulmak. Tabi bunun için Google‘da ufak çaplı bir arama yaptığınızda karşınıza onlarca farklı ve maalesef neredeyse tamamı ücretli video stok sitesi ile karşılaşabilirsiniz.

Şöyle örnek verelim en iyisi.

Örneğin; çalışmanızda kullanmak için İstanbul’u anlatan bir videoya ihtiyacınız var. Stok video arayışına girdiniz. Şanssızlığa bakın ki hepsi ücretli. Projeniz ya da dersiniz için kullanacağınız bir videoya, haklı olarak herhangi bir ücret vermek istemiyorsunuz.

O halde ne yapabilirsiniz?

Tabi ki sizin için hazırladığımız ücretsiz stok videoları sitelerinden ihtiyacınıza en uygun içerik için araştırma yapabilirsiniz.

Aradığınız ne olursa olsun emin olun yüz binlerce video arasından size en uygununu bulabileceksiniz. Üstelik listemizde yer alan videolarda herhangi bir telif hakkı bulunmuyor.

Eğer aradığınız stok resmi ise daha önce hazırladığımız Stok Fotoğraf Siteleri yazımıza mutlaka göz gezdirin.

Hadi sözü daha fazla uzatmadan listemize bakalım.

 

Ücretsiz Stok Video Siteleri

1. Videvo.net

Ücretsiz Stok Video Siteleri

Videvo son yılların en hızlı büyüyen stok sitelerinden. Site, kullanıcıları tarafından tamamen ücretsiz olarak yüklenen binlerce stok videosuna ev sahipliği yapıyor.

Sitede yer alan içeriklerden bahsetmek gerekirse;

  • Footage (Stok videolar)
  • Motion Graphics (Hareketli Gifler)
  • Youtube videolarında kullanabileceğiniz ücretsiz sesler
  • Videolarınızda kullanabileceğiniz ücretsiz ses efektleri

 

2. Pexels

Ücretsiz Stok Video Siteleri

Pexels sayesinde hem stok video hemde stok resimlere ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Sitede yer alan tüm içerikler Creative Commons Zero (CC0) lisansına sahip.

Bu şu demek oluyor; Pexels üzerinden indirdiğiniz içerikleri dilediğiniz platformda kullanabilirsiniz. İçeriklerinizi ticari amaçla oluştursanız bile kullanmanızda bir sakınca yoktur. Dilerseniz videolarınızı Youtube üzerinden de yayımlayabilirsiniz.

Üstelik bir çok ücretsiz stok videolarının aksine, açıklama olarak herhangi bir bağlantı yada telif hakkı koymanıza da gerek yok.

Sitenin belki de tek eksisi 4K çözünürlüğünde video bulundurmaması.

 

3. Pixabay

Ücretsiz Stok Video Siteleri

Pixabay üzerinde genellikle 1 dakikadan kısa videolar yer almakta. Site üzerinde bununla birlikte; Stok fotoğraflar, İllüstrasyonlar, Vektörler ve daha farklı çalışmalarınızda kullanabileceğiniz ücretsiz içerikler sunuluyor.

Pexels’de olduğu gibi tüm içerikler CC0 lisansı ile kullanıcıların özgürce kullanılabilmesine olanak tanıyor. Sitede yer alan stok videoların MP4 dosya formatında olduğunu da belirtelim.

Sitenin Türkçe olması ülkemiz kullanıcıları için sevindirici.

 

4. Videezy

Ücretsiz Stok Video Siteleri

Bir dakikadan uzun, 4K kalitesinde yüksek çözünürlüklü ve profesyonel çekime sahip videolar mı arıyorsunuz? O halde Videezy tam size göre.

Genellikle doğa, gökyüzü, insan, manzara ve drone çekim videolarının yer aldığı siteyi biz çok beğendik.

Sitenin belki de sizi en mutsuz edebilecek tek özelliği, çevrimiçi olarak çalışmanızı yayınlarsanız kaynak olarak Videezy sitesini göstermenizin zorunlu olduğu.

 

5. Stock Footage 4 Free

Ücretsiz Stok Video Siteleri

Her ne kadar tasarım olarak ilk bakışta hayal kırıklığı yaratabilecek bir site gibi görünse de, size önerimiz bir Stock Footage 4 Free sitesine bir şans vermeniz.

Siteye kullanıcıları tarafından her gün hatırı sayılır sayıda ücretsiz stok videoları gönderiliyor. Bu videoları indirebilmeniz için tek yapmanız gereken siteye mail adresiniz ile üye olmak.

Genellikle kısa stok videolarına ev sahipliği yapan site, videoların kalitesi ile göz dolduruyor. Promosyon ve tanıtım filmlerinizde kullanabileceğiniz çok fazla sayıda stok videosuna ulaşabilirsiniz.

Aradığınız ücretsiz stok videosuna ulaşmak için arama kısmını kullanabilir ve ya sitede yer alan kategorilerden çalışmanıza uygun konuyu seçerek kolayca kaliteli videolara ulaşabilirsiniz.

Üstelik site üzerinden indirdiğiniz videolar CC0 lisansına sahip.

 

6. XStockvideo

Ücretsiz Stok Video Siteleri

Yaklaşık bin adet videoyu indirmenize imkan veren XStockvideo sitesi ile devam ediyoruz.

Siteyi tanıtmaya başlamadan kısa bir bilgi verelim; sitede videolar ücretsiz olarak sunuluyor. Ancak videoları herhangi bir ticari kaygı ile hazırlayacaksınız, ufak bir miktar ödeme yapmanız gerekecektir.

Site içerinde sunulan videolar kategoriler halinde listeleniyor. Böylelikle aradığınız videoya kolaylıkla erişebilirsiniz. Aynı zamanda videonun kaç kere görüntülenip indirildiğini de görebilirsiniz.

Videoları indirmek için herhangi bir üyelik şartı istenmemesi gayet güzel. Sitede sunulan videoların çoğunluğu ise mov dosya biçiminde.

4K videolara yer verilmemesi ise tek eksi tarafı olarak söylenebilir.


 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz